Domino – gra w liczenie

W domino grał chyba każdy. Jest to bardzo stara gra wywodząca się z klasycznej gry w kości. Najstarszy znany komplet domina został odkryty w Egipcie w ruinach Teb w grobie Tutenchamona w latach 1333-1332 p.n.e. Jesteście pod wrażeniem? Ja też byłam. Nie zdawałam sobie sprawy, że jest to aż tak wiekowa gra. Współcześnie wersji tej gry są zapewne setki. Plastikowe, drewniane, kartonowe, kolorowe, czarno białe, co kto lubi. Wybór jest naprawdę ogromny.

Z racji tego, że w domu mam małego, chętnego do zabawy dwulatka, pokażę Wam domino, które świetnie sprawdzi się właśnie w przypadku najmłodszych graczy. Co prawda producent sugeruje iż mogą w nią grać dzieci czteroletnie, ja jednak uważam, że może w niej spróbować swoich sił trzylatek a nawet niejeden dwulatek. Dobrym wyjściem do gry w domino jest memory. A teraz do rzeczy:

Zawartość pudełka:

Gra mieści się w prostym, dość grubym tekturowym pudełku. Jest ono solidnie wykonane i myślę, że przeżyje naprawdę wiele lat. W środku pudełka znajduje się instrukcja w formie mini książeczki, 28 kartoników domina w intensywnych żywych kolorach oraz 18-elementowe puzzle wykonane z dość grubego kartonu.

Istota gry:

Układaj kartoniki zgodnie z cyfrą lub ilością babeczek. Jako pierwszy pozbądź się wszystkich swoich kartoników!

Możliwe warianty gry:

Układanka – Odwracamy wszystkie kartoniki obrazkami do góry. Wybieramy losowo jeden z nich. Kolejno dokładamy do niego inne w taki sposób by cyfra lub liczba babeczek na stykających się ze sobą kartonikach była taka sama. Kolejne kartoniki dokładamy jedynie na końcach wężyka, a nie w środku.
Gra – Wszystkie kartoniki odwracamy obrazkami do dołu i mieszamy je. Każdy z graczy bierze po 5 kartoników, reszta pozostaje zakryta. Rozgrywkę rozpoczyna gracz, który posiada dublet (w razie jego braku kartonik z najmniejszą cyfrą). Gracze kolejno dokładają kartoniki w taki sposób jak w przypadku układanki. Jeżeli gracz nie posiada pasującego kartonika, dobiera jeden z puli zakrytych kartoników do czasu aż będzie mógł dołożyć kartonik do już ułożonych.

Wrażenia:

To pierwsze nasze domino i zapewne nie ostatnie. [na poddaszu już stoi skomplikowany zestaw z dominem konstrukcyjnym dla starszych dzieci] Ten zestaw domina wprowadzamy jako zabawę dla Olusia już teraz. Tak, wiem, że jest ono dedykowane od czterech lat. Jednak moim zdaniem świetnie nadaje się dla dwulatka takiego jak Oli, który lubi układanki, puzzle i memory. Domino gra w liczenie od Granny jest świetnym rozwiązaniem właśnie dla najmłodszych. Rozwija logiczne myślenie i umiejętności motoryczne, ćwiczy umiejętność liczenia i pomaga uczyć dziecko liczenia  w zakresie od 0 do 6 oraz uczy porównywania zbiorów, spostrzegawczości i szukania podobieństw. Fajnym dodatkiem są 18-elementowe puzzle. Je akurat polecałabym dla 3-4 latków. Dla dwulatka jednak mogą okazać się one zbyt trudne. [nie mam tu na myśli ilości elementów ale złożoność wzoru] Zdecydowanie to domino warte jest polecenia dla dzieci znajdujących się na początku przygody z matematyką, układankami i grami towarzyskimi.
Wydawnictwo: Granna
Rok wydania: 2015
Liczba graczy: od 1 do 4 osób
Czas rozgrywki: około 10-15 min.
Rozmiary opakowania: 3,6 x 19 x 19 cm
Sugerowany przedział wiekowy: od 4 do 8 lat
Cena w sklepie firmowym Granna: 24,99 zł
Cena w aros.pl: 18,24 zł
Moja ocena: 9/10