Jeśli mam do wyboru zabawkę papierową, plastikową lub drewnianą, to w 90% wybieram tą ostatnią. Dlaczego? Ponieważ wiem, że będzie trwała. To główny argument. Poza tym większość edukacyjnych zabawek dla najmłodszych dzieci jest wykonana właśnie z drewna, a ja lubię, kiedy przy okazji dobrej zabawy dziecko może się rozwijać i lepiej poznawać świat, który go otacza.

Nie powinno więc nikogo zdziwić, że najchętniej wybieram właśnie drewniane zabawki. Nie byłam pewna czy Oli będzie miał rodzeństwo, a jednak los się do nas uśmiechnął i już za niewiele ponad 100 dni będziemy już we czwórkę. Po cichu na to liczyłam, więc zarówno ubranka, z których Oluś wyrósł, jak i zabawki wytrwale czekają w szafach i pojemnikach schowane na poddaszu.

Wśród zabawek, które czekają na nasze drugie szczęście, większość jest właśnie drewniana. Na papierowe Oli był do tej pory za mały i najnormalniej w świecie rozniósłby je na strzępy, a większość plastikowych zabawek nie przetrwała próby czasu i dawno już je wyrzuciliśmy.

Każdy rodzic chce wspierać rozwój swojego dziecka rozsądnie, ale efektywnie. Dlatego poświęcamy tyle czasu i uwagi organizacji otoczenia, w którym się znajduje i zabawek oraz rzeczy, z których korzysta. Chcemy, żeby było szczęśliwe, bezpieczne i miało zapewnione wszystko, co najlepsze. Nie można jednak dać się zwariować i zabrnąć w tym byciu „idealnym rodzicem” za daleko. Zabawki to nie wszystko.
Dobrze jest umieć znaleźć umiar w ich kupowaniu i podsuwaniu dzieciom Dlatego, jeśli już chcemy sprawić mu coś w prezencie, to stawiajmy na zabawki, które posłużą mu na długo i nie będą tylko zachcianką spełnioną pod wpływem chwili, nowej ulubionej bajki czy postaci z gier lub książek.

Żeby nie być gołosłowną, opowiem Wam o tym, co lubię w drewnianych zabawkach i co mnie w nich irytuje. Na końcu czeka na Was mała niespodzianka i garść pomysłów, więc zostańcie tu jeszcze chwilę.

Zalety drewnianych zabawek:

  • Przetrwają lata, a nawet kilka pokoleń. To najtrwalszy rodzaj zabawek znany od wieków. Nie bez powodu my rodzice darzymy je sentymentem, a nasze dzieci za nimi przepadają.
  • Do ich przygotowania potrzeba wiele pracy i czasu. Dlatego, jeśli ktoś już zabiera się za ich tworzenie, to stara się je dopracować pod każdym aspektem. Dzięki czemu są to zabawki, których przeznaczenie i możliwości zabawy nimi zmieniają się wraz z wiekiem dziecka, które się nimi bawi. Dodatkowo mają one szeroko zakrojone walory edukacyjne i wręcz genialnie potrafią wspierać rozwój dziecka.
  • Posiadają całą masę atestów i certyfikatów, dzięki którym, my rodzice, jesteśmy pewni, że nasze dziecko jest bezpieczne i zabawka nie jest dla niego bezpośrednim zagrożeniem.
  • Są po prostu piękne. Dopracowane w każdym detalu, kolorowe lub w odcieniach naturalnego drewna. Wygląd to tylko dodatek, ale jesteśmy wzrokowcami i jest ona dla nas mimo wszystko bardzo ważny.

Wady drewnianych zabawek:

  • W większości przypadków są dość drogie, ale chcieć to móc i jak się dobrze poszuka, to można znaleźć coś ciekawego w przystępnej cenie.
  • Mało która firma potrafi je zrobić w 100% dokładnie i często spotykam się z wystającymi drzazgami czy niedomalowanymi fragmentami. Na szczęście mam kilka sprawdzonych marek i na nie zawsze mogę liczyć.
  • Są dość ciężkie i niejednokrotnie mają spore gabaryty. Dlatego ich wybór trzeba dobrze dostosować do wieku dziecka i przestrzeni na zabawki w domu, którą dysponujemy.

Święta coraz bliżej. Większość prezentów mamy już przygotowanych, ale zakup kilku mamy jeszcze w planach. Często piszecie do mnie wiadomości prywatne i e-mail, w których pytacie mnie co kupić w ramach prezentu dziecku w danym wieku. Staram się Wam pomóc, najlepiej jak tylko potrafię, kierując się moim doświadczeniem i reakcją mojego synka na określone zabawki.

Dlatego dzisiaj pokażę Wam kilka perełek, które wyszukałam dla Olusia. Nie mamy tych zabawek i nigdy nie miałam ich w rękach, ale ich wygląd, przystępna cena i walory edukacyjne do mnie przemawiają. Myślę, że Oli byłby nimi zachwycony, gdyby je dostał. Może i komuś z Was wpadną one w oko i uszczęśliwią niejedno dziecko.

1. Klocki Kooglo

Klocków niegdy za dużo! Nawet jeśli uważacie, że czego jak czego ale klocków Wasze dziecko już nie potrzebuje, to jeszcze Was zdziwię. Klocki Kooglo to pierwsze drewniane klocki magnetyczne dostępne na rynku polskim. Coś co wciągnie nie tylko dzieci ale i Was na długo. Sprawdźcie sami! Więcej o tej nowości w świecie zabawek znajdziecie na fan page marki na Facebooku – https://www.facebook.com/Kooglo

2. Jeż układanka drewniana / Janod

Kiedy układanki uchwytowe są dla dziecka już zbyt łatwe, dobrze jest rozejrzeć się za czymś co będzie rozwijało umiejętności dopasowywania bardziej skomplikowanych elementów. Jeśli przy tym dana zabawka będzie pomagała dziecku nauczyć się, np. liter lub cyfr to już pełnia szczęścia! Do marki Janod mam duże zaufanie i wiem, że wszystkie drewniane zabawki tej firmy nigdy nie zawiodą mnie pod względem jakosći.

3. Gra planszowa Znajdź i policz kolory Hape

Szczerze? Nigdy jej nie widziałam, ani na żywo ani na jakimkolwiek blogu. Jednak mnie zaintrygowała. Lubię takie multi zestawy, które oferują dziecku wiele możliwości zabawy. Kiedyś na pewno się na nią skuszę!

4. Gra Zrywanie jabłek

Tę grę znam dzięki mojej znajomej. Jej synek był nią zachwycony i bawi się nią nieprzerwanie od jakiegoś roku. Jest co prawda starszy od Olusia o kilka miesięcy, ale myślę, że i u nas sprawdziłaby się ona rewelacyjnie. Prosta ale jakże wciągająca gra, która ćwiczy precyzję i umiejętność skupienia się na jednej czynności. Ekstra!

5. Drewniane klocki Tor kulkowy Kubix / Janod

Proste kulodromy mogą zachwycić już 1-2 latka. Jednak 3-4 latek będzie już nimi lekko znudzony. Dlatego warto rozejrzeć się za czymś z wyższym poziomem trudności. Tu z pomocą przychodzą nam producenci wszelkiego rodzaju torów kulkowych. Jest ich na rynku naprawdę sporo. Ja wybrałam ten marki Janod, bo jest nie tylko dość złożony ale i po prostu ładny.

6. Gra zręcznościowa Warzywna wieża Hape

Coś w stylu Jengi dla najmłodszych. Każdy fan gotowania będzie nią wręcz zachwycony! Wygląda rewelacyjnie i sama chętnie bym się nia pobawiła.

*Klikając w nazwy poszczególnych zabawek przeniesiecie się do sklepu, gdzie będziecie mogli sprawdzić ich ceny i dostępność. Do świąt coraz mniej czasu, więc nie odkładajcie zamówień na ostatnią chwilę!