Kraków to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast. I nie ma się co dziwić. Stolica Małopolski oferuje odwiedzającym fantastyczną bazę noclegową, możliwość dojechania z każdego, nawet najbardziej odległego zakątka Polski oraz zapierające dech w piersiach zabytki. Wśród ciekawych punktów sporą część stanowią atrakcje dostosowane do potrzeb najmłodszych. Właśnie planujesz wypad na południe? Sprawdź, jakie miejsca warto odwiedzić w Krakowie z dzieckiem.

Little beautiful girl walks near tiered arcades of Sigismund I Stary Renaissance courtyard within Wawel Castle, left bank of the Vistula river in Krakow, Poland.

Wawel

Żaden wyjazd do Krakowa nie będzie kompletny bez wizyty w dawnej rezydencji królów Polski, czyli na Wawelu. Warto jednak dobrze zastanowić się nad jej harmonogramem – kilkugodzinny spacer po komnatach raczej nie będzie dla dziecka interesujący. Jakie więc wawelskie perełki trzeba mieć na uwadze? Na pewno Smoczą Jamę. Historia szewczyka Dratewki i złego smoka jest najmłodszym doskonale znana, a możliwość zobaczenia „legowiska” złego smoka zagwarantuje frajdę i niezapomniane przeżycia. Podobnie jak odwiedzenie zbrojowni oraz komnat królewskich. Jak sprawić, żeby wycieczka po Wawelu była jeszcze ciekawsza? Zamówienie przewodnika, który dostosuje przekazywaną wiedzę do wieku dziecka sprawi, że oprócz zabawy będzie ona miała także walor edukacyjny.

HistoryLand

Działające od końca września interaktywne centrum odkrywania historii Polski i Polaków – https://historyland.pl/dla-szkol – mieści się w samym centrum Krakowa, czyli w budynku Starego Dworca PKP. W pobliżu znajdują się takie atrakcje jak Sukiennice, Kościół Mariacki, mający duże znaczenie dla krakowian pomnik Adama Mickiewicza oraz Brama Floriańska. Jaki HistoryLand może zaciekawić dzieci? Przede wszystkim dzięki unikatowym makietom, które wykonano z ponad 1 mln klocków LEGO®. Prezentują one ważne wydarzenia historyczne, np. bitwę pod Grunwaldem, obronę zakonu na Jasnej Górze oraz rekonstrukcję takich miejsc jak osada w Biskupinie i wspomniany już wcześniej Kościół Mariacki. Makiety wzbogacono także o interaktywne dodatki, m.in. gogle VR oraz iluminacje świetlne, dzięki którym maluch będzie mógł poczuć się jak uczestnik obserwowanych wydarzeń. HistoryLand czynny jest od wtorku do niedzieli.

Ogród zoologiczny

Planujesz wycieczkę do Krakowa, ale wiosną lub latem? W takim razie Twoje dziecko ucieszy się z możliwości spaceru po krakowskim ogrodzie zoologicznym, który mieści się pod adresem ul. Kasy Oszczędności Miasta Krakowa 14. Miejskie zoo znajduje się w Lesie Wolskim, a jego historia sięga lat 20. XX wieku. Obecnie można w nim podziwiać ponad 270 gatunków zwierząt. Wśród mieszkańców można znaleźć leniwce dwupalczaste, słonie indyjskie, lemury, lwy, jaguary, pantery, tygrysy, zebry, żyrafy i gibony. W ogrodzie zoologicznym w Krakowie maluchy będą mogły także obejrzeć z bliska egzotyczne gatunki ryb (w tym piranie) i gady (boa, anakonda, kajman). Zoo można zwiedzać codziennie (także w niedziele i święta) do godziny 15.