Urządzenie mieszkania w nowoczesnym stylu to nie lada wyzwanie. Chociaż wydaje się, że aranżacje tego typu opierają się na czerpaniu silnych inspiracji z katalogów i blogów, styl ten pozostawia dużo przestrzeni do personalizacji i wyrażania siebie.

Jego esencją są designerskie meble. Wybierając umeblowanie do takiego mieszkania, musimy kierować się dobrym smakiem, intuicją i wysokim poczuciem estetyki. W nowoczesnym stylu najważniejsza jest równowaga i wzajemne korespondowanie ze sobą wszystkich mebli, a nawet najdrobniejszych elementów.

Kolorystyka i materiały

Nowoczesny styl charakteryzuje się uniwersalnością, tzn. sprawdza się wszędzie. Małe kawalerki, mieszkania o klasycznych proporcjach czy lofty – każde z nich nadaje się na taką aranżację. Nowoczesność nie jest oczywiście jasno zdefiniowana, może zatem przyjąć formę skandynawską, eko lub futurystyczną. Rządzi się jednak swoimi prawidłami dotyczącymi barw, rozkładu mebli i właściwej selekcji wyposażenia. Przede wszystkim, nowoczesne mieszkanie to jasne kolory, takie jak biel, szarości czy pastele, minimalizm i otwarte przestrzenie. Takie rozwiązania nie oznaczają rezygnacji z przytulnego wystroju i klimatu wnętrza, a decydują o jego funkcjonalności i pozytywne wpływają na nasze codzienne życie. Wybierając styl minimalistyczny, trzeba zachować ostrożność przy urządzaniu, gdyż nasze meble, zamiast zginąć w gąszczu nadmiaru elementów, będą subtelnie, ale mimo wszystko wyraźnie wyeksponowane. Równie ważny jest ich dobór pod względem materiałów, z których są wykonane. Nowoczesny styl pozwala na liczne wariacje pod tym względem.

Różnorodność form

Wnętrze w nowoczesnym stylu powinno opierać się na mocnych fundamentach w postaci niezbędnych i pierwszoplanowych mebli. To one nadadzą charakteru całej reszcie mieszkania. Harmonię osiągniemy poprzez zestawienie ze sobą nowych, eleganckich i prostych mebli z meblami starymi lub postarzanymi. Tworzywa sztuczne świetnie zagrają ze szkłem, stal okaże się przyjazna gdy obok niej zawita egzotyczne drewno – wszystko polega na odpowiednim balansie. Urządzanie nowoczesnego wnętrza ma w sobie pierwiastek zamiłowania do sztuki. Ascetyczne bryły, modernistyczne formy, obłe, ciosane lub poszarpane kształty, zamienią nasze 4 ściany w wyrafinowane, bardzo stylowe lokum.

Uniwersalne pomysły

Trudno jest wskazać pewniki, w które musimy zainwestować podczas kreacji nowoczesnego mieszkania. Jest jednak kilka propozycji, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, w każdym przypadku. Sercem domu jest salon, a sercem salonu jest sofa. Jej wybór jest stosunkowo najłatwiejszy – najlepszą opcją jest niska, szeroka i geometryczna ciemna sofa, która emanuje elegancją, wyczuciem smaku i współgra praktycznie z każdą odsłoną nowoczesności. Inaczej jest w przypadku stołu, który może być wykonany z połyskującej stali, surowego drewna lub szkła. Nierzadko stoły są wykonane z połączenia tych materiałów, w postaci np. drewnianego blatu i metalowej ramy czy drewnianych nóg i szklanego blatu. Preferowana kolorystyka oscyluje między ciemnym brązem, srebrem, szarością, a grafitem. Jednak nie tylko duże meble stanowią odzwierciedlenie nowoczesnego stylu we wnętrzach. Może nim być także niewielki stolik o organicznym kształcie czy biała, gustowna komoda.

Nowoczesny styl jest dedykowany osobom z wyobraźnią, które nie boją się odważnych i śmiałych kroków w aranżacji wnętrz. Jego popularność wynika z faktu, że jest dostosowany do stylu naszego życia – szybkiego oraz pełnego wyzwań i inspiracji. Ciągle pragniemy nowych wrażeń, kolejnych doświadczeń i intensywności. Nowoczesność w urządzaniu mieszkania jest przewrotną odpowiedzią na te potrzeby, gdyż często to właśnie “mniej” oznacza “więcej”.

Artykuł napisany po inspiracji asortymentem sklepu https://9design.pl/.