Wilk od niepamiętnych czasów jest ważnym bohaterem opowieści dla dzieci. Zazwyczaj odgrywa w nich rolę, która na pierwszy rzut oka nie budzi żadnej sympatii: prześladuje (albo zjada!) głównych bohaterów, straszy…

Sęk w tym, że bez tej pozornie negatywnej postaci  najzwyczajniej w świecie w ogóle nie byłoby bajki! Wilk występuje w niej przecież, aby nauczyć dzieci ważnych lekcji na temat rozmaitych życiowych sytuacji – wcale nie jest tylko bezmyślnym drapieżnikiem. Trochę się go boimy, ale jest to strach o wartości edukacyjnej: to taki lęk, który każe nam zastanowić się dwa razy, zanim w lesie zejdziemy z dobrze oznaczonego szlaku (albo zanim zdecydujemy się wybudować dom ze słomy… choć to chyba mało realne zagrożenie?).

Bójmy się wilka? Nie, bójmy się o wilki!

Wielki lęk przed wilkami, jaki towarzyszy ludzkości od niepamiętnych czasów, sprawił, że zwierzęta te były bezlitośnie tępione – tak bardzo, że obecnie uznaje się je za gatunek wymagający ochrony. To okropne, bo wilki są wspaniałymi, majestatycznymi stworzeniami, bez których nasze lasy i puszcze nie byłyby takie same – podobnie jak bajki dla dzieci nie byłyby takie same bez wilków. Najwyższa pora poprawić wizerunek wilka! Niech kojarzy się z siłą i mocą, którą należy respektować, i z przyrodą, której także należy się ogromny szacunek. Odczarujmy wilka! Niech przestanie być wrogiem, a stanie się przyjacielem. Ozdób pokój swojego dziecka, wykorzystując obrazy wilk: będzie to nie tylko stylowa dekoracja, ale także zachęta do zainteresowania się przyrodą i ochroną środowiska – oraz, oczywiście, do pokonywania własnych lęków i uprzedzeń. Jak to zrobić? To wcale nie jest trudne!

redro.pl/obrazy/przeznaczenia/do-pokoju-dziecka/

Wilk wilkowi nierówny

Nie wszystkie obrazy wilk są po prostu zdjęciami wilków w ich naturalnym środowisku. Wiele z nich to interesujące, stylizowane grafiki, wśród których znajdą się także i takie, które stworzone zostały w rozmaitych popularnych stylach! Minimalistyczny obraz może, na przykład, przedstawiać samą tylko sylwetkę wilka albo jego podobiznę wykonaną z barwnych figur geometrycznych, przypominającą nieco origami. Wilk w stylu skandynawskim będzie wyglądał prawie sympatycznie – jego sylwetka nasuwać będzie skojarzenia z ilustracjami bajek dla dzieci (i to nie takich, w których wilk jest czarnym charakterem!). A przecież może też być wilk w rozmarzonym stylu boho, wilk futurystyczny, wilk w stylu shabby chic… Możesz dobrać różne obrazy wilk w zależności od tego, jaką atmosferę chcesz wprowadzić w pokoju swojego dziecka: wesołą i radosną, kojącą i harmonijną, sprzyjającą skupieniu czy dowolną inną. Pamiętaj, aby dopasować do nie tylko styl, ale także – i być może przede wszystkim – kolorystykę. Dobrze dobrane kolory potrafią naprawdę przetransformować wnętrze i sprawić, że będzie wyglądać rewelacyjnie!

Gdzie zawiesić obrazy wilk?

Wybierając obrazy do pokoju chłopca lub dziewczynki, musimy myśleć nie tylko o tym, co będą one przedstawiać, ale także o tym, gdzie będziemy chcieli je umieścić. W przypadku pokoju dziecka, zwłaszcza małego, to zagadnienie jest chyba nawet jeszcze ważniejsze niż w przypadku „dorosłych” wnętrz, ponieważ trzeba tu mieć na uwadze nie tylko estetykę, ale także bezpieczeństwo dziecka. Obrazy nie powinny wisieć w takim miejscu, z którego maluch mógłby je przypadkiem na siebie zrzucić – nawet jeżeli wykonane są z lekkiego tworzywa. Weźmy to pod uwagę także wówczas, gdy nasz dekoracyjny projekt zakłada nie zawieszenie obrazu, a raczej ustawienie go na którymś z mebli.

redro.pl/obrazy/tematy/zwierzeta/wilk/

Wystrój na temat

Choć wielu osobom obrazy z wilkami mogą się kojarzyć przede wszystkim jako obrazy do pokoju chłopca, w istocie jest to jedna z tych ozdób, które fantastycznie sprawdzą się w sypialni zarówno chłopca, jak i dziewczynki: z tego powodu będą też idealną dekoracją pokoju rodzeństwa. Co więcej, świetnie sprawdzą się w charakterze jednego z elementów wystroju tematycznego, czyli takiego, w którym większość elementów dekoracji podporządkowana jest jakiemuś z góry przyjętemu motywowi. Jakiemu? Możliwości jest wiele! Obrazy z wilkami będą przecież pasować do mnóstwa tematów: bajek, lasów, zwierząt… Jest z czego wybierać!

Nosił wilk razy kilka… ponoś i wilka?

Obrazy z wilkami wciąż nie są tak popularnym elementem dekoracji pokoju dziecięcego, jak na przykład obrazy pies czy inne ze zwierzętami uważanymi za przyjazne i niegroźne – a trochę szkoda… Warto sięgnąć po nie, dekorując pokój dziecka: na pewno okażą się zaskakująco wdzięczną ozdobą, która świetnie wkomponuje się w wystrój dziecięcej sypialni!