Książki dla najmłodszych to nowy cykl wpisów na blogu, stworzony dzięki Franiowi z myślą o najmłodszych małych molach książkowych. Książki dla najmłodszych przestały zaprzątać moje myśli już jakiś czas temu, choć wpis dotyczący 14 książek, które warto kupić dla rocznego dziecka cieszy się cały czas Waszym zainteresowaniem.

Owszem czytamy jeszcze sporo książek przeznaczonych dla małych czytelników w wieku od urodzenia do trzech lat, ale coraz częściej sięgamy już po książki dla dzieci starszych – przedszkolaków. Jednak kiedy dowiedzieliśmy się, że nasza rodzina się powiększy oczywiste wręcz było, że odświeżymy część naszej domowej biblioteczki przeznaczonej dla najmłodszych dzieci.

Ten wpis to dopiero początek cyklu. Znajdziecie w nim wydawnicze nowości jak i dobrze już przez nas sprawdzone pozycje. Miłej lektury!

Kredkowa Księga Kolorów
Kredkowa Księga Liczb

Zanim zabraliśmy się za czytanie tych książeczek, byłam przekonana, że kompletnie nie zainteresują one mojego 3-latka i będą czekały aż Franio podrośnie. Jednak rzeczywistość standardowo lubi płatać figla i Oli zaniósł je po czytaniu do swojej podręcznej biblioteczki na parapecie w jego pokoju. Uparł się, że zostają z nami do czytania i oglądania na dłużej. Nie ma zmiłuj.

Kredkowa Księga Kolorów jak sama nazwa wskazuje pomaga dzieciom w nauce i utrwaleniu kolorów. Uwaga! Nie są to jedynie podstawowe kolory. Znajdziecie tu również takie kolory kredek jak: beżowy, szary czy różowy. Każda z kredek jest bardzo zajęta rysowaniem i kolorowaniem obrazków, które nierozerwalnie kojarzą się z ich kolorami. Tak więc czerwona kredka narysowała truskawki, jabłka, serduszka, Świętego Mikołaja i wóz strażacki a żółta i pomarańczowa kredka narysowały słońce. Jakie jeszcze rysunki zobaczycie w tej książce? Zobaczcie sami!

Dla odmiany w Kredowej Księdze Liczb będziemy liczyć kredki aż zbierzemy wszystkie dziesięć sztuk do pudełka. Do oglądania dla maluszków do liczenia mniej więcej dla dzieci dwuletnich. W tej same j stylistyce co poprzedniczka. Również godna polecania.

Obie te całokartonowe książki dla najmłodszych sprawdzą się już dla roczniaka i posłużą mu do około trzeciebo, maksymalnie czwartego roku życia Całokartonowa forma zapewni im naprawdę dużą żywotność, dzięki czemu posłużą Wam one baaardzo długo. Lubię takie książki, do których wracamy co jakiś czas, a Oli nadal odnajduje w nich dla siebie coś ciekawego.

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Stron: 18
Okładka: książka całokartonowa
Cena rynkowa: 19,99 zł
Cena w aros.pl: 13,99 zł
Moja ocena: 10/10

Jeden dzień

Kolejna ciekawa kartonówka w tym zestawieniu. Tym razem jest to słownik obrazkowy dla najmłodszych w dość nietypowej formie. Jeden dzień to obrazkowa forma przedstawiająca przebieg dnia dziecka od rana do wieczora. Zaczynamy więc od rozkładówki z łóżkiem, poduszką, kocykiem i misiem, a kończymy na lampce, księżycu, piżamie, gwiazdce, sowie i czarnym jak noc kocie.

Jak przystało na kartonówki od wydawnictwa Dwie Siostry, ta również utrzymana jest na naprawdę wysokim poziomie. Jej wykonanie jest solidne, książka jest bardzo obszerna a treść dość uniwersalna, przez co dopasowana do potrzeb obu płci. Bardzo fajna pozycja i już nie mogę się doczekać, kiedy Franio zacznie się nią interesować.

Elmer to postać dobrze znana większości dzieci i ich rodzicom. Swojego czasu o tym nietypowym i niezwykle kolorowym słoniu w kratkę było naprawdę głośno. Ochom i achom nie było końca. Każdy zachwycał się zarówno szatą graficzną książki, przygodami słonia jak i samym Elmerem. Nic więc dziwnego, że seria książek dla najmłodszych o kolorowym słoniu w kratkę jest już dość pokaźna. Ja pokażę Wam dziś trzy z nich. Warto też wiedzieć, że na rynku jest cała masa gadżetów dla małych fanów Elmera – od kubków i zastaw stołowych po puzzle.

Wydawnictwo: Dwie Siostry
Stron: 46
Okładka: książka całokartonowa
Cena rynkowa: 34,90 zł
Cena w aros.pl: 24,43 zł
Moja ocena: 9/10

Elmer. Najlepsze przygody

Elmer to słoń, który jest bardzo odważny. Chętnie pomaga innym, wymyśla ciekawe zajęcia i wpada na zaskakujące pomysły! Elmer to zdecydowanie wyjątkowy słoń, którego wszyscy cenią ja jego mądrość, dobre serce i odrobinę szaleństwa. Przygody Elmera bawią, uczą i kształtują małego człowieka. Nie bez powodu seria książek o Elmerze jest zachwalana przez pedagogów i osoby propagujące czytanie dzieciom.

Elmer. Najlepsze przygody to zbiór aż 6 opowiadań, których nie znajdziecie w pozostałych książkach z serii. Bajecznie kolorowe ilustracje, niewielka ilość tekstu, wciągające i trzymające w napięciu opowieści dla najmłodszych są częścią składową fenomenu słonia w kratkę. Pięknie wydana, w dużym formacie z twardą grubą okładką – książka ta jest rewelacyjnym pomysłem na prezent, który zachwyci każde dziecko.

Wydawnictwo: Papilon
Stron: 192
Okładka: twarda
Cena rynkowa: 49,90 zł
Cena w aros.pl: 34,93 zł
Moja ocena: 10/10

Elmer. Słoń w kratkę

Główne aspekty poruszane w całej serii książek o Elmerze to odmienność, nauka tolerancji, umiejętność budowania poczucia własnej wartości i odkrywanie swoich zalet oraz wrodzonych talentów. Ten niezwykły słoń w kratkę to przyjaciel o jakim marzy każde dziecko. Z nim poznawanie świata zamienia się w niezwykłą przygodę!

Elmer. Słoń w kratkę to zbiór 4 przygód Elmera. Stanowi on swojego rodzaju wstęp do całej serii. To z tej książki dowiecie się kim jest Elmer, dlaczego uznawany jest za innego niż wszystkie słonie i jak czuje się on ze swoją odmiennością. Poznacie też tajemnicę powstania Dnia Elmera. Nie będę zdradzać Wam szczegółów. Przeczytajcie sami.

Wydawnictwo: Papilon
Stron: 128
Okładka: twarda
Cena rynkowa: 34,90 zł
Cena w aros.pl: 24,43 zł
Moja ocena: 9/10

Elmer i motylek

Krótka historia o tym jak bardzo pozory mogą mylić. Podczas jednego ze spacerów Elmer trafia na uwięzionego w szczelinie pomiędzy kamieniami motyla. Bez większych problemów słoń w kratkę udziela pomocy małemu przyjacielowi. Motyl zapewnia Elmera, że w razie potrzeby może liczyć również na jego pomoc. Wielkiego słonia bawią słowa motyla. W końcu jakim cudem maleńki motyl mógłby pomóc takiemu zwierzęciu jak on. Elmer nie spodziewa się nawet jak szybko przyjdzie mu się przekonać o swoim błędnym myśleniu.

Wydawnictwo: Papilon
Stron: 32
Okładka: twarda
Cena rynkowa: 16,99 zł
Cena w aros.pl: 11,89 zł
Moja ocena: 9/10

Popatrz w niebo 1,2,3

Poszczególne części tej serii przeznaczone są odpowiednio dla dzieci w wieku 0-1, 1-2 oraz 2-3 lata. Każda z części ma za zadanie wspierać rozwój dziecka na danym etapie osiągania umiejętności wzrokowych i nie tylko.

Część pierwsza – przeznaczona dla dzieci do pierwszego roku życia – zawiera bardzo proste środki graficzne. Pełna jest kontrastów i kolorów, które pomagają rozwijać wzrok dziecka i uczą je koncentracji. Franio już bardzo chętnie i z zaciekawieniem przygląda się kartom kontrastowym przez dłuższą chwilę. Jednak ta książeczka nie jest jeszcze dla niego. Sama jestem ciekawa od którego miesiące zacznie wykazywać zainteresowanie taką formą. Warto zaznaczyć, że książkę tę można rozciąć i dowolnie łączyć ze sobą jej części tworząc ciekawe geometryczno-kosmiczne kompozycje.

Część druga – przeznaczona dla dzieci w wieku od roku do dwóch lat – jest już nieco bardziej rozbudowana i zawiera niewielką ilość tekstu. Uwaga! Niech nie zmyli Was okładka – tę książkę czyta się w pionie. Geometryczne kształty są tu już o wiele bardziej skomplikowane. Zawierają sporo detali, tło nie jest już jednorodne a tekst, który na nich znajdziecie stanowi wstęp do poznawania tajemnic nieba i kosmosu. W tej książce nie tylko pionowy sposób jej czytania jest nietypowy. Na próżno szukać tu standardowego tekstu. Graficzna forma zapisu jest tu tak rozbudowana, że to co dla nas dorosłych jest już tekstem dla dziecka jest nadal obrazem i ciekawostką do oglądania. Oli jeszcze wykazuje zainteresowanie tą książką. Zapewne na chwilę, ale jednak.

Część trzecia – dedykowana dzieciom w wieku 2-3 lat – to już całkowicie inna „bajka”. Tym razem mamy już do czynienia z opowiadaniem przez autora konkretnej historii. Pojawiają się czytelnie zarysowane postacie i ich emocje. Poszukiwanie przyjaźni i samotność to uczucia trudne do opisania. Jednak autorkom serii naprawdę się to udaje. Dzięki specyficznemu klimatowi jest to rewelacyjna książka do czytania na dobranoc. Kojąca, rytmiczna i poruszająca.

Popatrz w niebo to spójna seria książek dla najmłodszych, a jednak wszystkie jej części są kompletnie odmienne. Cykl ten, pomimo niepozornych okładek, zachwyca wnętrzem i przemyślaną koncepcją dwóch utalentowanych kobiet – Joanny Gębal i Moniki Zborowskiej.

Wydawnictwo: Muchomor
Stron: 30
Okładka: książka całokartonowa
Cena rynkowa: 21,00 zł
Cena w aros.pl: 14,70 zł
Moja ocena: 9/10

Tajemnice oceanu

Nie planowałam zakupu tej książki, ale szczęśliwym zbiegiem okoliczności trafiła w nasze ręce i okazała się strzałem w 10! Położyłam ją na stosiku książek czekających na pierwsze czytanie a Oli ją wypatrzył i nie było zmiłuj. Trzeba było zostawić wszystko i na już, tu i teraz, zabierać się możliwie jak najszybciej za czytanie.

W książce tej jest niewiele tekstu i morału próżno w niej szukać. Za to niesamowite rysunkowe ilustracje sprawiają, że dziecko z przyjemnością i łatwością zdobywa podstawowe informacje o stworzeniach żyjących w głębinach oceanu. W taki sposób dzięki tej dość niepozornej książce dziecko dowiaduje się czym jest ławica, która ryba jest najszybsza a która największa itd.

Przekazywanie wiedzy najmłodszym dzieciom w takiej formie to idealne rozwiązanie! Zdecydowanym atutem tej książki dla najmłodszych czytelników jest jej uniwersalność w odniesieniu do różnych grup wiekowych – zachwyci ona malucha pięknymi ilustracjami, a 3-latka zachęci do doskonalenia umiejętności liczenia. Tajemnice oceanu rozbudzają ciekawość świata i podsycają głód wiedzy. Po prostu trzeba ją przeczytać! Tylko uważajcie, od momentu pierwszej lektury tej książki Wasze dzieci będą chciały bez końca liczyć rybki.

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Stron: 32
Okładka: twarda
Cena rynkowa: 29,90 zł
Cena w aros.pl: 20,93 zł
Moja ocena: 11/10

Króliczki!!!

Niesamowita książka obrazkowa dla najmłodszych! Dedykowana dla dwulatków i dzieci starszych, ale już młodszym dzieciom warto ją pokazać. Historia prozaiczna – mały potworek, który tylko groźnie wygląda, uwielbia wszystko co go otacza. Kamień, motylka, chmurki i króliczki, które początkowo uciekają przed nim jak oparzone. Do czasu…

Piękne ilustracje, które zachwycają nie tylko Olusia, ale i mnie. Niewiele jest książek obrazkowych, które wywołują wielkie wow(!) u nas obojga. Ta książka pozostanie z nami na długo.

Wydawnictwo: CzyTam
Stron: 32
Okładka: twarda
Cena rynkowa: 29,90 zł
Cena w aros.pl: 22,43 zł
Moja ocena: 10/10

Nowe Bajki na każdy dzień tygodnia tom 1,2,3,4

Na tego typu książki dla najmłodszych często nie zwracamy uwagi. A szkoda. Publikacje mniejszych wydawnictw często pozostają niezauważone. Nie widzimy zbyt wielu reklam tych pozycji, a ich nakłady nie są olbrzymie. Tak jest w przypadku serii Nowe Bajki na każdy dzień tygodnia. Każdy z czterech tomów w serii to zbiór siedmiu krótkich bajek autorstwa Doroty Skwark. Nie są to zbyt długie opowiadania i każde z nich zwiera prosty, ale jakże mądry morał.

Rysunkowe ilustracje, autorstwa Adama Sochackiego, nie są zbyt skomplikowane, ale mają swój urok. Szkoda tylko, że jest ich tak niewiele. Nowe Bajki na każdy dzień tygodnia dzięki dużemu i czytelnemu drukowi świetnie sprawdzą się również jako jedne z pierwszych książek do nauki czytania. Duży format, przystępna cena i ciekawa zawartość. Przyjrzyjcie się bliżej pozycjom Wydawnictwa Monika Duda.

Wydawnictwo: MD Monika Duda
Stron: 32
Okładka: twarda
Cena rynkowa: 11,00 zł
Cena w aros.pl: 7,70 zł
Moja ocena: 8/10

Tappi i awantura z olbrzymem

O sympatycznym wikingu Tappim i jego przygodach pisałam Wam już tutaj nie raz (Tappi. Książka, gra planszowa i memo – klik Tarapaty Tappiego w Magicznym Ogrodzie – klik Tappi i wielka burza – klik Tappi. O tym, jak na Szepczący Las padł czar – klik). Wszelkie publikacje z tej serii cieszą rosnącym wręcz zainteresowaniem i wcale mnie to nie dziwi. Dość proste, ale skrywające w sobie wiele mądrości opowiadania, ilustracje świetnie oddające przebieg historii i bohaterowie, o których się nie zapomina – to klucz nie tylko do serc dzieci, ale i ich rodziców.

Tym razem do Szepczącego Lasu trafia olbrzym Kudłaczek. Jego zachowanie wprowadza strach i wielkie zamieszanie do tej spokojnej na co dzień krainy. Mieszkańcy postanawiają poprosić Tappiego o pomoc. Jak łatwo się domyśleć wiking nie odmawia przyjaciołom i rusza przywrócić spokój w Szepczącym Lesie. Czy mu się to uda? Czy zakończenie tej historii jest takie oczywiste? Tego już Wam nie zdradzę, ale możecie się spodziewać niespodziewanego zwrotu akcji i rozwinięcia tego opowiadania.

Piękna, prosta historia z morałem w tle. Dzięki niej dziecko zrozumie, że nie ma tylko jednego wyjścia z danej sytuacji. Trzeba pamiętać, aby szukać rozwiązania, które nie skrzywdzi żadnej ze stron. Niełatwo jest jednak od razu zrozumieć powody danego zachowania innych i odnaleźć rozwiązanie ich problemów. Dzięki Tappiemu dziecko zrozumie, że przyznanie się do błędu nie boli, a słowo przepraszam trzeba umieć wypowiedzieć w danym momencie, nawet jeśli jest nam wstyd albo po prostu ciężko przechodzi nam ono przez gardło. Niby tak niepozorna historia, a jak wiele może nauczyć.

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Stron: 32
Okładka: twarda
Cena rynkowa: 29,90 zł
Cena w aros.pl: 20,93 zł
Moja ocena: 11/10

Śpij, króliczku

Kolejna kartonówka! Tym razem nie byle jaka, bo interaktywna! Jeśli jeszcze nie czytaliście ze swoimi dziećmi książek, w których można w coś popukać, coś włączyć, albo nawet kogoś podrapać – to najwyższa pora to zmienić. Klaszcz w dłonie, głaszcz i rozdawaj buziaki! Pozwól wciągnąć się do wnętrza książki i zawartej w niej historii. Bądź jej częścią. W końcu bez Ciebie i Twojej aktywności po prostu by jej nie było.

Zarówno ja jak i Oluś uwielbiamy wręcz wszelkiego rodzaju książki interaktywne. Wszystko zaczęło się od znanego na całym świecie Herve Tulleta i jego serii niesamowitych książek dla dzieci. Teraz kiedy odkrywamy interaktywne książki innych autorów nadal zachwytom nie ma końca.

Śpij, króliczku to niby lektura dla sporo mniejszych dzieci niż mój 3-latek, ale mimo wszystko wciągnęła go i zajęła przez chwilę. Na pewno wrócimy do niej jeszcze nie raz.

Wydawnictwo: Dwie Siostry
Stron: 20
Okładka: książka całokartonowa
Cena rynkowa: 24,90 zł
Cena w aros.pl: 17,43 zł
Moja ocena: 9/10

365 Bajek na każdy dzień

Kontynuacja genialnej książki dla najmłodszych – 365 Bajek na dobranoc – klik, którą kupiliśmy dla Olusia w Lidlu jeszcze przed jego urodzeniem. Krótkie bajki dla najmłodszych. Idealnie dobrane do docelowej grupy wiekowej nie tylko pod kątem ilości tekstu, ale i treści. Nie od dziś wiadomo, że dzieci uwielbiają wręcz bajki. Zawarte w nich krótkie acz wciągające historie przyciągają najmłodszych jak magnes. Warto też pamiętać o wartości wychowawczej bajek. W końcu nie bez powodu autorzy umiejętnie wplatają w nie morały, które dzieci podświadomie zapamiętują. Takiej książki nie powinno zabraknąć w dziecięcej domowej biblioteczce.

Wydawnictwo: Papilon
Stron: 376
Okładka: twarda
Cena rynkowa: 44,90 zł
Cena w aros.pl: 31,43 zł
Moja ocena: 11/10

  • Mój syn znacznie chętniej sięgał po książeczki, gdy był właśnie maluchem, niż teraz. Ale wydaje mi się, że to wynika z tego, że teraz już bardziej nęcą go różne aktywności, typu rower, piłka, gry, itd., a kiedyś nie miał tyle do wyboru 😉

  • Wielopokoleniowo 3

    Ile rewelacyjnych pozycji! O niektórych słyszałam, ale żadnej z nich nie mieliśmy 😉

  • Ale wspaniałe książeczki. Przyznam się, iż takiego Elmera, czy tajemnice Oceanu sam bym chciał na półkę, ze względu na piękne ilustracje 🙂
    Pozdrawiam

  • Bardzo fajne propozycje. Jest w czym wybierać. 🙂