Kiedy zobaczyłam pudełko tej gry to przepadłam! Nie dość, że uwielbiam wszelką roślinność, ogrody i korzystanie z ziół w kuchni, to jeszcze ta cudowna grafika. Po prostu nie sposób przejść obok obojętnie. Niepozorne opakowanie, zaskakujące wnętrze i bardzo przystępna cena. To musiało się udać!

Zawartość pudełka

Z pudełkami Granny było kiedyś różnie. Obecnie nie mam do nich żadnego „ale”. Solidny mocny karton i precyzyjne wykonanie. W dość niewielkim pudełku znajdują się 104 karty:

  • 63 karty ziół (7 różnych rodzajów po 9 szt.)
  • 9 kart ziół specjalnych (3 różne rodzaje po 3 szt.)
  • 16 kart naczyń (4 rodzaje naczyń w 4 kolorach)
  • 1 karta ciastka ziołowego
  • 10 kart o ziołach
  • 4 karty pomocy
  • 1 karta osiągnięć

Wzdycham do tych kart bez końca, ponieważ ich szata graficzna jest po prostu fenomenalna, co zresztą możecie zobaczyć na zdjęciach. Karty są matowe i choć początkowo trochę się sklejają to po kilku partiach już łatwo i szybko się je tasuje lub bierze ze stosu.

Istota gry

Zdobądź jak najwięcej punktów dzięki działaniom w prywatnym i wspólnym ogrodzie. Siej i przesadzaj jak najlepsze zioła!

Przebieg gry

Nie będę Wam tu przepisywać instrukcji. Powiem krótko – zasady są jasne i dość proste. Bardzo szybko zrozumiecie o co chodzi w tej grze. W każdą rozgrywką nabywa się większej wprawy, lepiej pamięta układy i wszystkie rodzaje ziół występujących na kartach. Pierwszą rozgrywkę rozegrałam w wariancie solo i naprawdę świetnie się przy tym bawiłam.

Gra posiada aż 4 warianty. To naprawdę sporo jak na niezbyt rozbudowaną karciankę. Poza wariantem standardowym możemy wybrać wariant drużynowy, drużynowy ekspercki i wspomniany już przeze mnie solo.

Sam przebieg gry jest wręcz banalny. Przygotowujemy miejsce do gry. Każdemu z graczy rozdajemy 4 różne karty naczyń i po 1 karcie pomocy. Na środku stołu zostawiamy miejsce na wspólny ogród, talię ziół i kartę ciastka ziołowego. Rozpoczynamy rozgrywkę.

Pierwsza osoba bierze kartę ziół ze stosu i umieszcza ją w ogrodzie prywatnym lub wspólnym. Następnie bierze kolejną kartę i jeśli pierwsza trafiła do ogrodu prywatnego to druga musi trafić do ogrodu wspólnego i odwrotnie. / Akcja Sianie ziół – obowiązkowa W dowolnym momencie gracze mogą korzystać z dodatkowej akcji – Przesadzanie ziół. Pozwala ona na skorzystanie z wybranej karty naczyń, zebranie zestawu kart ziół i umieszczenie ich w wybranym naczyniu. Z kart naczyń można skorzystać podczas rozgrywki tylko jeden raz.

Może brzmi to dość skomplikowanie ale, uwierzcie mi na słowo, że jest banalnie proste.

Wrażenia

Gra Niezłe Ziółka jest dość dynamiczna. Decyzje należy podejmować naprawdę szybko. Poziom rywalizacji jest wysoki i w każdej chwili wszystko może się zmienić. Tu niczego nie można być pewnym i zbyt wcześnie cieszyć się dobrym układem kart. Wystarczy chwila a prowadzenie może objąć ktoś inny.

Jak dla mnie Niezłe Ziółka to pięknie wydana, wciągająca gra, którą trudno się znudzić. Plus za szybkie rozgrywki dzięki czemu można po nią sięgnąć w dowolnej chwili.

Cieszę się, że mam grę Niezłe Ziółka w swoich zbiorach i na pewno zostanie z nami na stałe. Zdecydowanie warta uwagi. Sprawdzi się zarówno dla dzieci, nastolatków czy też dorosłych. Genialny pomysł na prezent dla tych, którzy kochają rośliny i kuchnię. Dawno żadna gra nie wywołała u mnie tak ogromnych i pozytywnych wrażeń estetycznych.

Wydawnictwo: Granna
Rok wydania: 2017
Liczba graczy: od 1 do 4 osób
Czas rozgrywki: około 20 min.
Sugerowany przedział wiekowy: od 8 lat
Cena w sklepie firmowym Granna: 39,99 zł
Moja ocena: 10/10