Dziecko, zwłaszcza małe – do czwartego roku życia – jest mniej odporne na infekcje niż człowiek dorosły. Dziecięca skóra jest cieńsza, przez co stanowi mniej skuteczną ochronę przed bakteriami, alergenami i substancjami chemicznymi, z którymi styka się na co dzień. Dowiedz się, co może wywoływać uczulenia i alergie oraz jak temu zapobiegać – w ten sposób zapewnisz swojemu maluchowi lepszą ochronę.

Little baby with dermatitis on face and hands


Skąd się biorą alergie skórne u dzieci?

Ochrona wrażliwego dziecka przed alergią skórną jest trudnym zadaniem. Alergeny obecne są wszędzie, zarówno w zamkniętych pomieszczeniach (w domach i sklepach), jak również na zewnątrz. Na otwartym terenie dzieci narażone są na negatywny wpływ takich czynników, jak pyłki traw i innych roślin, ukąszenia owadów, spaliny samochodowe, wiatr i promieniowanie słoneczne. Niektóre maluchy nie mogą stykać się z sierścią zwierzęcą – posiadanie chomika, psa, czy kota nie jest więc wskazane.

Drażniące czynniki występują nie tylko na świeżym powietrzu, wiele z nich znajduje się w domu. Paradoksalnie, gdy bardzo zabiegasz o higienę i czystość w mieszkaniu, możesz nasilić objawy występujące u dziecka. Wysypkę i podrażnienie mogą wywoływać również mocno działające środki czystości (takie jak płyny do czyszczenia WC, substancje do mycia podłóg i armatury), a także te łagodniejsze, a jednak alergizujące (szampony, kremy, dezodoranty, proszki i płyny do prania). Przeczytaj więcej o alergiach na stronie www.zdrowemaluchy.pl.

Jak działać?

Warto dowiedzieć się, czym jest atopowe zapalenie skóry. Jeśli zobaczysz u dziecka niepokojące objawy skórne w krótkim czasie po użyciu środków myjących lub czyszczących, sprawdź ich skład na etykiecie. Zwykle opakowanie zawiera informację o obecności szczególnie drażniącej substancji. Spróbuj kupić inne artykuły (w sklepach znaleźć można specjalne serie ekologiczne) lub poszukaj informacji o tradycyjnych, domowych sposobach czyszczenia, np. sodą oczyszczoną i octem. Są one mniej szkodliwe, niż ogólnie dostępne w sprzedaży preparaty. Jeżeli przyczynę alergii stanowią roztocza, możesz zainwestować w specjalistyczny odkurzacz, który ograniczy ich rozwój (całkowite wyeliminowanie roztoczy jest w praktyce niemożliwe).