Eksperymenty dla dzieci to przykład nauki poprzez zabawę. Dzieci po prostu uwielbiają poznawać otaczający je świat i odkrywać zachodzące w nim procesy. Eksperymenty są dla dzieci niezwykle ekscytującym doświadczeniem, które z pewnością zapamiętają na długo.

eksperymenty dla dzieci

Eksperymenty dla dzieci

Kiedy przeprowadzić pierwszy eksperyment z dzieckiem w domu? To dość trudne pytanie i wcale nie tak łatwo jest na nie odpowiedzieć. Jednym z pierwszych eksperymentów, jaki dość nieoczekiwanie pojawia się w życiu dziecka, jest pierwszy kontakt ze śniegiem i jego topnienie na ciepłej dłoni lub piękne wzory na oknie stworzone pod wpływem mrozu. Eksperymentem możemy nazwać pierwsze wysiewanie nasion, np. rzeżuchy, szczypiorku naciowego czy kopru na kuchennym parapecie.

Jeśli jednak myślimy o bardziej złożonych doświadczeniach dla dzieci, które wymagają już od nich pewnych umiejętności manualnych, skupienia przez dłuższą chwilę lub konsekwencji w rozciągniętych w czasie działaniach, to moim zdaniem optymalnym momentem na pierwsze dość proste eksperymenty jest 4-6 rok życia dziecka.

Dlaczego aż tak duży przedział wiekowy? Dużo zależy od tego czym w danym momencie interesuje się dziecko. Jednego 3-4 latka interesować będą proste eksperymenty dla dzieci a innego prace plastyczne lub zabawy ruchowe. W przypadku mojego synka zainteresowanie eksperymentami i doświadczeniami pojawiło się w 5 roku życia.

Nauka poprzez zabawę

Nie trzeba zapewne nikogo przekonywać, że zabawa poprzez naukę to najlepsza i najprzyjemniejsza forma przyswajania wiedzy. Nic więc dziwnego, że dzieci tak chętnie biorą czynny udział w przeprowadzeniu rozmaitych eksperymentów. Pomysłów na tego typu zabawę jest bardzo dużo. Część bez problemu zorganizujemy za pomocą rzeczy, które mamy w domu. Do przygotowania innych będziemy musieli kupić kilka produktów. Inne wykonamy przy pomocy gotowych zestawów. Możliwości jest naprawdę wiele i ogranicza nas w sumie jedynie wyobraźnia i ciekawość.

Bezpieczeństwo

Pamiętajcie, że poza świetną zabawą i elementami edukacyjnymi podczas wszelkich zabaw najważniejsze jest bezpieczeństwo. Planując w domu zabawy polegające na przeprowadzaniu eksperymentów dla dzieci musimy zadbać o odpowiednie miejsce do ich wykonania, zabezpieczenie oczu, skóry, ubrań itp., a także pod żadnym pozorem nie możemy zostawiać dziecka samego w trakcie wykonywania większości doświadczeń. Zabawa może się skończyć różnie, więc bawmy się z głową.

Zestawy z eksperymentami dla dzieci

Dzisiaj chciałabym wam pokazać kilka ciekawych zestawów z eksperymentami dla dzieci, które świetnie sprawdzą się dla przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym. Oto one:

eksperymenty dla dzieci

1. Lupa do obserwacji przyrody / Smiki / dedykowany wiek 3+

Wraz z lupą w zestawie dziecko znajdzie również pincetę. Lupa to podstawowe narzędzie badawcze, które zachwyci już dwuletnie, a nawet roczne dziecko. Dedykowany wiek jest oczywiście podany ze względów bezpieczeństwa, ale po moich chłopcach wiem, że lupa to jedna z najlepszych zabawek jakie mają. Mam wrażenie, że zabawy z jej użyciem nigdy im się nie znudzą. Świetna do badania owadów i małych żyjątek, obserwowania z bliska faktur, przedmiotów i wszystkiego co nas otacza.

2. Mały Geniusz. Doświadczenia woda i lód / Lisciani / dedykowany wiek: 7+

Zestaw ten pozwala na wykonanie aż 15 prostych eksperymentów dla dzieci. Zestaw jest dedykowany smykom w wieku szkolnym, ale moim zdaniem już niejeden przedszkolak z pomocą rodziców będzie się przy nim rewelacyjnie bawił. Dzięki niemu dziecko wykona m.in. takie doświadczenia jak bańki lodu lub lodowa meduza.

3. Green Science. Zielony labirynt / 4M / dedykowany wiek: 5+

Zestaw, który z pozoru może wydawać się jedynie zabawą w małego ogrodnika. Pozwala dziecku na wielokrotne sadzenie fasolek, budowanie labiryntu i obserwowanie jak rosnąca roślina pokonuje stojące jej na drodze przeszkody.

4. Szkoła przetrwania / The Purple Cow / dedykowany wiek: 6+

The Purple Cow produkuje na światową skalę rozmaite zestawy edukacyjne, które mieszczą się w niewielkim metalowym pudełku. Niepozorne lecz zachwycające zestawy. Szkoła przetrwania kryje we wnętrzu pudełka m.in.: szkło powiększające, magnes ceramiczny, piecyk solarny i zegar słoneczny.  Dzięki zabawie tym zestawem dziecko dowie się m.in. jak zapalić ogień bez zapałek, jak pozyskać wodę z roślin a także zbuduje własny magnes. Tyle dobroci w blaszanym pudełku!

5. Eksperymenty dla malucha / prod. Clementoni / dedykowany wiek: 4+

Dość duży zestaw akcesoriów, który wprowadzi dziecko w świat nauki. Dzięki niemu dziecko może m.in. obserwować efekty mieszania kolorów, zrobić bańki mydlane, ważyć i porównywać przedmioty. To mini stacja badawcza, która odkrywa przed dzieckiem tajemnice nauki i zachęca do przeprowadzania pierwszych doświadczeń i eksperymentów.

6. Magiczne lustra / The Purple Cow / dedykowany wiek: 6+

Ten zestaw pozwoli na wykonanie eksperymentów dla dzieci i doświadczeń związanych z lustrami. Pomóż dziecku np. zbudować jego pierwszy kalejdoskop. W przeprowadzeniu eksperymentów z pewnością pomogą wam aż trzy rodzaje luster dołączonych do zestawu: zwykłe lustro, lustro z dziurką i elastyczne lustro.

 

Mam nadzieję, że znajdziecie wśród tych zestawów taki, który zaciekawi wasze dziecko. Jeśli interesują was wpisy związane z rozwojem i edukacją dzieci, zajrzyjcie np. do tych:

14 Pomysłów na tablicę manipulacyjną

Nauka liter i cyfr dla 2-3 latków. Od czego zacząć?

25 Pomysłów na wiosenne zabawy plastyczne dla dzieci