Już niedługo, 30 listopada, rozpocznie się Adwent. Zapewne każdy z Was choć raz otrzymał czekoladowy kalendarz adwentowy. Co prawda nikt nie kojarzył go w tym wieku  z czterotygodniowym okresem poprzedzającym Boże Narodzenie. Po prostu były to przepyszne czekoladki w kolorowym tekturowym opakowaniu z okienkami, za którymi kryły się słodycze. Ileż frajdy było z otwieraniem tych okienek. Niejednokrotnie cierpliwość i wytrwałość w oczekiwaniu były niewielkie i okienka zostawały otwarte hurtowo.  Zdarzało się jednak wytrzymać, pod czujnym okiem rodziców i wytrwać do świąt.

W tradycji ludowej okres Adwentu był czasem szczególnego zacieśniania więzi społecznych. Kobiety organizowały wówczas wspólne darcie pierza i przędzenie. W tym okresie odbywało się też swatanie młodych par. Na Pomorzu Adwent miał natomiast iście bożonarodzeniową atmosferę – odwiedzano domy z szopką i śpiewano kolędy.
Oprócz czekoladowych kalendarzy, które możemy kupić praktycznie w każdym sklepie, można przygotować lub kupić wyjątkowy kalendarz w którym będzie można schować nie tylko słodycze.
Zwyczaj tworzenia takich kalendarzy pochodzi z Niemiec, gdzie w XIX wieku zaczęto wieszać wieńce adwentowe. Zapalano na nich kolejno 4 świece, symbolizujące upływ czterech tygodni adwentu. Zwyczaj spodobał się dzieciom, którym milej upływało oczekiwanie i dla których czas nabierał bardziej konkretnego, materialnego znaczenia. Wkrótce w bogatych rodzinach zaczęto obdarowywać najmłodszych kartonowymi kalendarzami, gdzie w okienkach kryły się obrazki religijne.
Dziś kalendarze sprawiają, że czas oczekiwania staje się wyjątkowy, miły i pełen niespodzianek. Pomagają dzieciom odliczać czas i stanowią ciekawą ozdobę zanim w domu pojawi się choinka.
Możliwości, w jaki sposób zrobić kalendarz adwentowy, są tysiące, a sieć zalana jest wręcz pomysłami na jego wykonanie. Pokażę Wam te, które najbardziej przypadły mi do gustu. Na ten rok nie planuję przygotowania własnego kalendarza, za to w przyszłym puszczę wodze fantazji.

Te pokazuję Wam oddzielnie. Po kliknięciu w link zobaczycie tutorial/instrukcję jak wykonać taki kalendarz krok po kroku.

Planujecie robić w tym roku kalendarz adwentowy? A może już go zrobiliście?