Nawet najmniejsza kuchnia jest prawdziwym sercem każdego domu. Nie bez przyczyny mówi się, że w kuchni odbywają się najlepsze imprezy! Aranżacja tego pomieszczenia jest niezwykle trudna – wszak musi być ono nie tylko funkcjonalne, ale również atrakcyjne. Jeszcze większym aranżacyjnym wzywaniem, jest połączenie w jednym wnętrzu kuchni i jadalni. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Wydawać by się mogło, że to nic trudnego – wystarczy dostawić do kuchni stół i jadalnia gotowa. Jednak jedynie właściwe rozplanowanie poszczególnych elementów wyposażenia wnętrza zapewni nam wygodę podczas gotowania oraz pozwoli stworzyć atmosferę, w której spożywanie posiłków będzie prawdziwą ucztą.

Wszystko na swoim miejscu

Nawet w niewielkiej kuchni jesteśmy w stanie znaleźć miejsce na stół. Wystarczy jedynie zaplanować dla niego miejsce już na etapie wyboru mebli kuchennych. Jeśli chcemy zapewnić sobie miejsce do wygodnego spożywania posiłków, warto np. ograniczyć zabudowę szafek i zamiast ich układu w literę L, zdecydować się jedynie na rząd wzdłuż jednej ze ścian. W takim przypadku pod wolną ścianą możemy swobodnie umieścić stół. Meble kuchenne, które można zestawiać w różne funkcjonalne konfiguracje znajdziemy na http://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/meble-i-zabudowa-wnek/meble-kuchenne.html
Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie składanego stołu, zamiast mebla wolnostojącego. W takim przypadku jego jedna krawędź jest przytwierdzona do ściany przy użyciu specjalnych zawiasów, a nogi są składane. Dzięki temu, jeśli potrzebujemy więcej miejsca, w każdej chwili stół możemy złożyć.
Idealną receptą na umieszczenie stołu w kuchni jest ustawienie go na środku pomieszczenia – dzięki temu pełni on nie tylko rolę miejsca, przy którym spożywamy posiłki, ale również doskonale nadaje się jako dodatkowa powierzchnia robocza. Warto rozważyć stół okrągły lub owalny – poruszanie się w jego pobliżu jest znacznie wygodniejsze, a wokół takiego mebla zmieści się również więcej krzeseł, niż w przypadku stołów kwadratowych czy prostokątnych. Te ostatnie z kolei świetnie sprawdzą się w pobliżu okna. W takim przypadku zapewnimy sobie przy stole przyjemne, naturalne oświetlenie.

 

Wyspa lub przedłużony blat

Innym sposobem na pogodzenie w jednym pomieszczeniu kuchni oraz jadalni jest wykorzystanie wyspy kuchennej lub przedłużonego blatu w roli stołu. W takim przypadku należy odpowiednio przystosować te elementy i np. zakupić stołki barowe, oraz przy zabudowie wyspy przewidzieć miejsce dla nóg.
Umieszczenie stołu jadalnianego w kuchni ma wiele zalet – pozwala efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń, a także jest funkcjonalne. Spożywając posiłki w kuchni mamy pod ręką wszystkie potrzebne przybory, naczynia czy przyprawy. Więcej praktycznych porad pozwalających urządzić także małą kuchnię, znajdziesz tu: http://www.babskiswiat.com.pl/mala-kuchnia-ogromne-mozliwosci-wybierz-meble-ktore-pomoga-zaoszczedzic-przestrzen.html.
Stosując się do zawartych w artykule porad, z pewnością zaaranżujemy wnętrze, które będzie najważniejszym pomieszczeniem w naszym domu.