dlaczego warto układać puzzle

Puzzle, czyli zabawka składająca się z elementów, które po ich złożeniu ze sobą tworzą określony obrazek, to forma rozrywki, którą uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli. Warto jednak zwrócić uwagę na to, iż to forma zabawy, która nie tylko dostarcza masę przyjemności, ale przede wszystkim ma istotny wpływ na rozwój małego dziecka.

Jak bowiem potwierdzają amerykańskie badania opublikowane przez pismo „Developmental Science”, dzieci, które pomiędzy 2. a 4. rokiem życia często układają puzzle posiadają lepsze zdolności przestrzenne. Te z kolei, w późniejszym okresie życia, korzystnie przekładają się na rozwój umiejętności matematycznych i technicznych, a także są podstawowym elementem rozwoju poznawczego dziecka.

Korzyści rozwojowe z układania puzzli

Puzzle to forma zabawy, która niezwykle korzystnie wpływa na rozwój dziecka.  Przede wszystkim:

  • stymuluje rozwój mózgu – trenuje pamięć, uczy logicznego myślenia i rozpoznawania kształtów,
  • usprawnia zdolności manualne – poprzez próby dopasowania do siebie poszczególnych elementów, dziecko rozwija chwytność  palców i precyzję ruchów,
  • ćwiczy widzenie przestrzenne – jest ono niezbędne dla lepszego rozwoju umiejętności matematycznych i technicznych w przyszłości,
  • przygotowuje do nauki czytania,
  • zwiększa zaangażowanie i cierpliwość,
  • poprawia spostrzegawczość i zdolność rozróżniania figur,
  • poprawia koncentrację i widzenie przestrzenne.

Różnorodność puzzli

Swoją przygodę z układaniem puzzli dziecko może rozpocząć już w wieku 18 miesięcy, kiedy to znaczy odkrywać otoczenie, rozróżniać kształty i barwy. Z myślą o takich maluchach przygotowano proste układanki o wielkich elementach. Kiedy dziecko z łatwością rozwiązuje tego typu układanki i zaczyna się nudzić w trakcie zabawy, warto powoli zwiększać ilość elementów. Ważne jest jednak, by przeskok stopnia trudności nie był zbyt duży, gdyż wtedy dziecko może się zniechęcić ich dalszym układaniem.

puzzle minnie

Jak podaje ekspert sklepu z puzzlami COBI.pl: Oferta puzzli znajdujących się w ofercie sklepu COBI jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Znaleźć w niej można zarówno zestawy dla najmłodszych, które składają się od 2 do 5 elementów aż po zestawy kilkutysięczne, przeznaczone dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych. Również tematyka oferowanych puzzli jest bardzo różna – od zestawów nawiązujących do słynnych bajek Disneya oraz innych filmowych i bajkowych motywów aż po krajobrazy, słynne budynki, naturę czy zwierzęta. Wszystko po to, aby niezależnie od wieku i zainteresowań, zarówno mały, jak i duży miłośnik układania puzzli znalazł zestaw idealny dla siebie.