EduMATRIX – Co to takiego? To pytanie zadałam sobie mając lekki grymas na twarzy, kiedy po raz pierwszy o nim usłyszałam. Matrix dla dzieci? Co to takiego? Wszystkim zapewne nazwa ta kojarzy się od razu ze znanym filmem, ale nie ma ona z nim zbyt wiele wspólnego.

Niepozorne drewniane pudełko, w którym kryje się zestaw EduMATRIX to multifunkcyjny drewniany eko komputer XXI wieku. Brzmi odrobinę niedorzecznie, prawda? Drewniany komputer w tych czasach? Ktoś zapyta: Nie lepiej kupić szybki komputer z dobrym ekranem, najlepiej laptopa, żeby był poręczny? Po zachłyśnięciu się współczesnymi dokonaniami techniki staramy się coraz bardziej odsunąć w czasie pierwszy kontakt dziecka z telefonami, tabletami czy komputerami. Nie od dziś wiemy, że poza pozytywnym wpływem na rozwój współczesna technika udostępniona dziecku w zbyt wczesnym wieku jest źródłem zaburzeń emocjonalnych, problemów z koncentracją a nawet powodem coraz częściej obserwowanego wśród dzieci zjawiska otyłości. Nic więc dziwnego, że świadomie nie pozwalamy dzieciom na nieograniczony dostęp do osiągnięć techniki.

Jednak chcielibyśmy w przystępny sposób przekazywać dzieciom wiedzę. Tak aby nie siedziały tylko z nosem w książkach. Tak aby nauka była dla nich dobrą zabawą i przyjemnością. Najlepiej jeszcze, żeby nie była ona mocno ukierunkowana i wpływała na wszechstronny rozwój dziecka. Jak tego dokonać?

Z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju pomoce edukacyjne, których obecnie na rynku mamy pod dostatkiem. Ich zastosowanie jest jednak dość sprecyzowane, co zdecydowanie ogranicza możliwości ich wykorzystania. Ma to oczywiście swoje wady i zalety, jednak miejsca w placówkach czy domach jest wiecznie mało, a kolejne pomoce dydaktyczne przyprawiają nas o ból głowy. Pytanie – Gdzie je pomieścić? – nie daje nam spokoju.

Brakuje obecnie zestawów wielofunkcyjnych, które rozwijałyby umiejętności dziecka w różnych dziedzinach edukacji. Zestawów, które posłużyłyby na kilka, a nawet kilkanaście lat. Przemyślanych i dopracowanych pod względem merytorycznym oraz wykonanych z najwyższą dbałością o szczegóły. Tę lukę postanowiła wypełnić firma Pilch. Zapewne dobrze Wam znana polska firma produkująca drewniane pomoce dydaktyczne zarówno do użytku w przedszkolach i szkołach jak i do użytku domowego.

Jak powstał EduMATRIX?

Źródłem powstania pomocy dydaktycznej EduMATRIX jest program nauczania EduMX, który został stworzony przez zespół czterech nauczycieli, praktyków oraz naukowców z dziedziny nauk technicznych, humanistycznych oraz pedagogiki. Program ten ma na celu stworzenie alternatywy dla nauczania m.in. matematyki i programowania bez użycia tradycyjnych, dobrze nam znanych komputerów. EduMATRIX jest efektem pracy i pomysłowości nieprzypadkowych osób. Ich pasja i zaangażowanie zaowocowały powstaniem innowacyjnego systemu, który może zdecydowanie usprawnić i zrewolucjonizować edukację.

Zawartość zestawu EduMATRIX

W skład zestawu wchodzi olbrzymia wręcz ilość elementów, na które składają się:

 • podręcznik zwierający propozycje ćwiczeń i zabaw edukacyjnych,
 • drewniana skrzynka,
 • dwa zestawy plansz z obustronnymi nadrukami wraz z podkładkami,
 • bawełniany worek na drobne elementy,
 • kolorowe bloczki sześcienne (czerwone, zielone, niebieskie i żółte),
 • znaki alfanumeryczne,
 • cyfry i waluty,
 • operatory arytmetyczne,
 • bloczki funkcyjne, bloczki programowania i bloczki kursora,
 • kostki do losowania.

Ilość elementów jak wchodzą w skład tego zestawu może początkowo przytłaczać i wprawiać w lekkie zakłopotanie. Warto jednak zauważyć, że zestaw ten przeznaczony jest do jednoczesnego użytkowania przez dwóch uczniów lub ucznia i nauczyciela.

Wszystkie elementy wchodzące w skład zestawu są wykonane z największą precyzją i starannością. Każdy z drewnianych elementów jest wykonany po prostu perfekcyjnie. Brak najmniejszych wad czy niedociągnięć wymagających poprawy. W tym przypadku naprawdę nie sposób się do czegokolwiek przyczepić.

Dla kogo EduMATRIX?

EduMATRIX przeznaczony jest do stosowania już na etapie edukacji wczesnoszkolnej. Dziś pokażę Wam, że świetnie nadaje się on do nauki połączonej z zabawą nawet dla trzyletniego dziecka. Poza szerokim zakresem obszarów edukacji jakich dotyka korzystanie z tego zestawu zachwyca wiekowy zakres jego zastosowania. Świetnie sprawdzi się zarówno dla dzieci w wieku przedszkolnym jak i szkolnym na szczeblu podstawowym i gimnazjalnym.

EduMATRIX uczy i bawi

Tyle tytułem wstępu. Pora przejść do czynu i pokazać kilka pomysłów na zastosowanie EduMATRIXA w praktyce.

Edukacja matematyczna

Plansza EduMATRIX rewelacyjnie sprawdza się do wykonywania obliczeń. Dzięki niej dziecko pamięta też o zwróceniu uwagi na odpowiednie położenie cyfr w układzie cyfr w dziesiątkowym układzie pozycyjnym.
Zestaw świetnie sprawdza się też podczas rozwiązywania zadań z treścią. Dziecku początkowo ciężko jest zapamiętać i operować wszystkimi danymi zawartymi w zadaniu. Dlatego możliwość przedstawienia ich na planszy z pewnością okaże się przydatna.

Edukacja informatyczna

Kiedy już dziecko opanuje wykonywanie obliczeń. Plansza będzie świetną pomocą do nauki kodowania. Wystarczy proste działanie. Z czasem można dążyć do tworzenia złożonych kodowań.

Edukacja przyrodnicza i ekologiczna

Prowadzenie badań i tworzenie statystyk wymaga zapisywania i gromadzenia danych liczbowych, ich porządkowania, wyliczania średniej itp. Plansza będzie świetną pomocą dydaktyczną do ćwiczeń.
EduMATRIX posłuży również do nauki rozróżniania czterech stron świata i określania położenia poszczególnych elementów z wykorzystaniem tej wiedzy.

Edukacja techniczna i bezpieczeństwo komunikacyjne

Na podstawie działań matematycznych lub kombinacji znaków można przekazać dzieciom takie wiadomości jak: numery alarmowe, przebieg drogi ewakuacyjnej, zasady ruchu drogowego (np. zasadę pierwszeństwa na skrzyżowaniu równorzędnym).

Edukacja muzyczna

Kolorowe bloczki znajdujące się w zestawie mogą posłużyć do zapisania układu rytmicznego. Dany kolor to jeden instrument. Nie jest to proste zadanie, ale z pewnością będzie ono atrakcyjne dla dzieci. Można je wprowadzać jak element przerwy, zabawy ruchowej w czasie wykonywania zadań w pozycji statycznej.

Edukacja plastyczna

Dzieci układają rysunek na planszy korzystając z kolorowych bloczków, po czym tworzą kod dzięki któremu druga osoba może odtworzyć dany schemat. Kod może również stworzyć rodzic lub nauczyciel. Wtedy obrazek powstały po jego rozszyfrowaniu i umieszczeniu bloczków w odpowiednich miejscach będzie dla dziecka wielką niespodzianką i nagrodą.
To zadanie nie musi się na tym zakończyć. Można zliczać bloczki danego koloru, porównywać zbiory i szeregować je ilościowo używając określeń mniejsze, większe lub równe.

Edukacja polonistyczna

Nie od dziś stosuje się kolorystyczne rozróżnienie samogłosek i spółgłosek. Korzystając z tej metody można zaproponować dziecku zabawę w kalambury na planszy. Układamy kod z klocków czerwonych i niebieskich. Wprowadzamy dwie litery do układu. Zadaniem dziecka jest przyporządkowanie liter zgodnie z kodem tak aby powstał z nich wyraz. Im dłuższy i bardziej złożony kod, tym większy poziom trudności zadania.

Edukacja społeczna i socjalizacja

W tym obszarze występuje podobna zasadność jak w przypadku edukacji przyrodniczej i ekologicznej. EduMATRIX świetnie sprawdzi się do przedstawiania danych demograficznych, różnic w danej grupie (np. klasie).
Szeroka gama znaków jakie znajdują się w zestawie pozwala również na zakodowanie układów tanecznych czy kombinacji ruchów dla mimów (w przypadku starszych dzieci)

Propozycje zabaw z użyciem EduMATRIX dla 3-latka

Z pozoru wydawać by się mogło, że nie jest to pomoc edukacyjna dla trzylatka. Jednak u nas się sprawdza i chcę Wam pokazać w jaki sposób uczymy się i bawimy z EduMATRIX.

Szeregi i sekwencje

Dzieci to małe papugi i uwielbiają nas naśladować. Czasem może to być męczące, ale dla nas jest okazją do spędzenia wspólnie czasu i fajnym punktem wyjścia do uczenia się czegoś nowego. Sekwencja jest to powtarzający się ciąg znaków, który stanowi uporządkowaną strukturę, zgodną z określonym wzorem. Szeregi to zbiór, który dziecko segreguje według danej cechy, np. rozmiaru, nasycenia koloru itp. Zarówno sekwencje jak i szeregi są niezbędne dla dzieci, aby mogły opanować one język mówiony i pisany.
My bawimy się w bardzo prosty sposób: ja układam początek danego schematu, a Oli próbuje go kontynuować.

Nauka kolorów i liczenie do 10

Na topie są u nas auta, ale Oli zaczyna również bardzo interesować się wszelkiego rodzaju znakami. W ruch idzie więc nauka liter i cyfr, która jest dla niego obecnie świetną zabawą. Przykładowa zabawa. Oli uwielbia auta, więc angażujemy je do zabawy. Grupujemy je zgodnie z ich kolorami, liczymy i przedstawiamy ich ilość za pomocą kolorowych bloczków na planszy. Urozmaicamy naukę korzystając z kostek do losowania kolorów, która wskazuje nam w jakiej kolejności będziemy liczyć zbiory autek.

Odwzorowywanie

Puzzle są u nas na porządku dziennym. Nic więc dziwnego, że odwzorowywanie prostych obrazków ułożonych za pomocą kolorowych bloczków tak spodobało się Olusiowi. Korzystamy z jednej planszy. Po lewej stronie w jej dwóch przestrzeniach układam wzorce, a Oli po prawej stronie próbuje je skopiować. Ta zabawa wspiera naukę koncentracji i ćwiczy umiejętność skupienia się na danej czynności. Nie jest to łatwa zabawa dla trzylatka, ale kiedy już go wciągnie, to nie ma końca.

Budowanie

Od prostej, ale wysokiej wieży, do rozbudowanych budowli przestrzennych układanych zarówno na płaskich powierzchniach jak i na planszy. Oli coraz częściej woli budować niż burzyć. Nic więc dziwnego, że na tą zabawę wpadł zupełnie sam. Drewniane bloczki, które wchodzą w skład zestawu są dość drobne i wymagają sporej precyzji przy ich układaniu. Dają jednak niezwykłą frajdę oraz pozytywnie wspierają na rozwój motoryki małej jak i wyobraźni przestrzennej dziecka.

To tylko kilka podstawowych zabaw, które można dowolnie rozwijać i zmieniać. Wraz z opanowaniem przez dziecko danej umiejętności swobodnie można przechodzić poziom wyżej. Liczenie od 1 do 10 nie jest już problemem? Spróbujcie liczenia co pięć, rozróżniania pojęć mniej, więcej, tyle samo czy układania danego koloru bloczka w określonym polu, np. czerwony bloczek na A1, niebieski bloczek na E5 itp.

EduMATRIX daje nieograniczone pole do nauki. Z czasem podczas korzystania z tego zestawu do głowy przychodzą kolejne pomysły na naukę z jego wykorzystaniem. Ta istna burza mózgów po prostu nie ma końca. Ja nie mogę się go nachwalić i ciekawa jestem jak bardzo rewolucyjną pomocą dydaktyczną się on okaże. W tej wersji przeznaczony jest on do użytku w placówkach. Jednak już niedługo możecie spodziewać się jego tańszej wersji do użytku domowego. Tak, tańszej, więc niech nie odstrasza Was cena obecnie dostępnej rozbudowanej wersji do użytku dwuosobowego.

*Warto podkreślić, że zestaw EduMATRIX przeznaczony jest dla dwóch osób/uczniów. Ma powstać również jego wersja dedykowana dla użytkowników domowych z adekwatnie niższą ceną, dostosowaną do możliwości finansowych rodziny. W obecnej ofercie dla szkół jest również specjalne szkolenie dla nauczycieli, pozwalające na efektywne wykorzystanie zestawu EduMATRIX. Trzeba zaznaczyć, że przy zamówieniu zestawów EduMATRIX dla całej klasy koszt w przeliczeniu na osobę to ok 215 zł. Jeśli macie więcej pytań kierujcie je bezpośrednio na adres e-mail: m.legierski@pilchr.pl

 • Elwira Zbadyńska

  To jest genialne! Szalenie mi się podoba!

 • Świetny zestaw. Tyle możliwości. Bardzo lubię takie pomoce 🙂 W pierwszej chwili skojarzył mi się z Darami Zabawy Froebla (http://www.naszekluski.pl/2014/12/dary-zabawy/) ale to jednak coś innego 🙂 Pozdrawiam

 • Super sprawa! Pierwszy raz o tym słyszę i bardzo żałuję. Muszę nadrobić zaległości 🙂

 • Nie wiedziałam,że takie coś jest.Widzę pierwszy raz i można powiedzieć,że to „miłość od pierwszego wejrzenia”😉

 • o chlopcu I

  Takie matrixy tylko na papierze ,wypełniałam jako trenerka, do oceny pracowników 😉 wiec chyba jako jedyna, nie skojarzyłam z filmem 😉

 • WOW! Pierwszy raz widze takie coś 🙂 Bardzo pomysłowe!

 • Wygląda niesamowicie! Nie mam dzieci ale opowiem znajomej o tym drewnianym komputerze. 🙂 Jestem pewna,że będzie nim zainteresowana.

 • ALE. TO. JEST. SUPER!!!!!! WOW WOW WOW!!!

 • Wygląda imponująco! I tyle zastosowań, świetna sprawa. Pierwszy raz o nim słyszę

 • Zakochałam się!!! ŚWIETNA rzecz, must have każdego rodzica! Moja Zosia jest jeszcze maleńka, ale w sumie dzięki temu mamy czas, żeby się wdrożyć 😉 Pozdrawiam!

 • Super sprawa! Ciekawa alternatywa dla wszystkich bezmyślnych gier komputerowych i innych bzdetów, którymi dzieci są zasypywane 🙂

 • czekam niecierpliwie na zestaw do domu bo wydaje się super prezentem dla niejednego dzieciaka 🙂

 • Gosia

  Mmay i powoli poznajem jedo walory naukowe. Na razie nauczanie z przedszkolakiem, ale podoba mi się to, że rośnie z dzieckiem.

 • www.swiattomskiego.blogspot.co

  Wow! Szacunek dla twórców! Jestem zauroczona… Marzy mi się…;)

 • Wow! Musze to mieć!

 • Michał Legierski

  W razie pytań polecam się m.legierski@pilchr.pl
  więcej na edumatrix.pl lub zabawkipilch.pl