Do tego co stare mamy sentyment szczególnie my rodzice. Niejednokrotnie jednak na przykładzie Olusia przekonałam się, że również dzieci darzą dużym zainteresowaniem reprinty wydań, które my pamiętamy z naszego dzieciństwa jak i nowe publikacje stylizowane na styl retro. Dlatego też w naszej domowej biblioteczce wszelkiego rodzaju retro książki zajmują ważne miejsce i nie mogłoby ich zabraknąć.

Stuart Malutki
E.B. White

Historię małej myszki, która zamieszkała w zwykłym domu ze zwykłą ludzką rodziną zna zapewne każdy. Nie zdziwię się, jeśli większość z Was kojarzy Stuarta z filmu familijnego, którego fabuła różni się od oryginału, który dziś tu widzicie. Nie chciałabym oceniać, która z wersji jest ciekawsza, bardziej wartościowa czy po prostu piękniejsza. Obie warto poznać, jeśli jeszcze nie mieliście okazji. Po pierwsze jest to światowy bestseller. Po drugie to wyjątkowa historia, która wzrusza, uczy empatii, łamie stereotypy i po prostu wciąga tak mocno, że trudno się od niej oderwać.

Główny bohater to mała myszka, Stuart, który pewnego dnia trafia do domu państwa Malutkich i zostaje członkiem ich rodziny. Wnosi on do życia tej dość zwyczajnej rodziny wiele emocji zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. W końcu z tak nietypowym członkiem rodziny wiąże się wiele niespodzianek. W końcu nikt poza Stuartem nie wydobyłby pierścionka pani Malutkiej z odpływy. Żaden z pozostałych domowników nie wplątałby się w roletę okna tak, że nikt nie mógłby go zauważyć i cała rodzina już rozpaczałaby po jego stracie, oczywiście poza Stuartem.

Historia, która zachwyci wszystkich członków rodziny bez względu na wiek czy płeć. Klasyk, którego nie może zabraknąć w domowej biblioteczce.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Stron: 160
Okładka: twarda
Cena rynkowa: 29,90 zł
Cena w aros.pl: 20,93 zł
Moja ocena: 9/10

Pajęczyna Charlotty
E.B. White

Przyznam się Wam szczerze, że pierwszy raz spotykam się z tym tytułem i nigdy wcześniej nie słyszałam o tej książce. Jak pisze „Daily Mail” – Każde dziecko powinno mieć tę książkę. Zabrzmiało dość wyniośle? Też tak początkowo myślałam, ale lektura tej książki sprawiła, że podzieliłam to zdanie.

Charlotta to jak się domyślacie pająk, który niewątpliwie odgrywa w tej historii bardzo ważną rolę. Nie będę Wam zdradzać jej przebiegu. Wspomnę jedynie, że głównymi bohaterami tej książki są Charlotta (pająk), Wiluś (świnka) i Frania (dziewczynka).

Pajęczyna Charlotty, to książka o przyjaźni, piękniejsza niż miliony innych wydanych na świecie. W plebiscycie BBC na najlepsze książki dla dzieci zajęła pierwsze miejsce! Czyta się ją lekko z uśmiechem na twarzy. W końcu przyjaźń to coś niezwykłego, co nie zawsze tak łatwo jest zrozumieć i wytłumaczyć. Jednak o prawdziwej przyjaźni marzy każdy z nas.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Stron: 264
Okładka: twarda
Cena rynkowa: 34,90 zł
Cena w aros.pl: brak
Moja ocena: 10/10

Wielbłądzica baletnica i inne bajki
Arnold Lobel

Niepozorna książka, po którą sięgałam dość sceptycznie i z nastawieniem, że najwyżej przeczytamy ją raz i odejdzie w zapomnienie. Jednak jej wnętrze zaskoczyło mnie tak bardzo, że obecnie jest to jedyna książka dziecięca, po którą sama będę z wielką chęcią sięgała od czasu do czasu.

Bajki, które z niej znajdziecie są dość krótkie, jednostronicowe. Oli chętnie słucha o wiele dłuższych bajek, ale i te dają mu wiele przyjemności. Są one przykładem perfekcyjnego przedstawienia historii metaforycznych w dwóch płaszczyznach. Rzadko się zdarza, aby ten sam tekst przemawiał do dziecka i rodzica równie mocno. Dla mojego synka są to historie żartobliwe, które kończą się dość nietypowo. Dla mnie to okazja to przemyśleń i zastanowienia się nad konkretnymi aspektami mojego życia jak akceptacja ze strony innych, odmienność czy miłość.

Jest to bodajże trzecia pozycja z serii książek autorstwa Arnolda Lobela wydanych przez Wydawnictwo Literackie i już bardzo żałuję, że nie mamy jeszcze serii o Żabku i Ropuchu, w znakomitym tłumaczeniu Wojciecha Manna, która została wydana w poprzednim roku. Koniecznie muszę to nadrobić!

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Stron: 56
Okładka: twarda
Cena rynkowa: 34,90 zł
Cena w aros.pl: 24,43 zł
Moja ocena: 10/10

Lustro Pana Grymsa
Dorota Terakowska

Zapewne gdybym czytała tę książkę jako dziecko lub nastolatka stałaby się ona jedną z moich ulubionych pozycji. Wciągająca, zaskakująca, tajemnicza i nieobliczalna. Ma w sobie to coś, co urzeka już od pierwszych stron i nie pozwala oderwać się od lektury. Historia, która jest nieoczywista, pełna zagadek i tajemnic. Historia, która może się skończyć naprawdę różnie.

Mała dziewczynka trafia pewnego dnia do sklepu Pana Grymsa. Nie chce nic kupić, nie ma pieniędzy i jest ostatnią osobą jakiej mógłby pożądać w swoim sklepie zwykły sprzedawca. Jednak Pan Gryms nie jest jak inni, lustra w jego sklepie również nie są zwykłymi lustrami. Już podczas pierwszej wizyty w sklepie dziewczynka zauważa, że dzieje się z nimi coś dziwnego i obrazy, które w nich widać nie zawsze są odbiciem rzeczywistości w jakiej się ona znajduje w danym momencie. Koniecznie przeczytajcie!

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Stron: 192
Okładka: miękka
Cena rynkowa: 26,90 zł
Cena w aros.pl: 18,83 zł
Moja ocena: 9/10

 • Przyznam, ze chociaż mam trochę lat nie kojarzę wszystkich tych ksiazeczek tzn bajek.

 • Nie kojarzę tych bajeczek, ale przyznam, że mnie zaciekawiły 😉

 • Bożena Jędral

  Bardzo ładne, Suarda malutkiego kojarzę z tv, jako bajkę.

 • Ale śliczne! Myślę, że moje dziewczynki są jeszcze trochę za małe, ale na kolejne urodziny – prezent idealny 🙂

 • Naprawdę dobre książki, część znam, część jeszcze nie, ale wszystko przed nami 🙁

 • Piekne! Znam Stuarta i pajęczynę, ale pozostałych nie bardzo! Piękne wydania!

 • Ciekawe pozycje. Kocham książki i nie wiem czemu jeszcze nie trafiłam na te tytuły. Będę musiała nadrobić:)

 • Gosia

  Kilka nowych pozycji o których nie słyszałąm.

 • Katarzyna Mirek

  Ilustracje przykuwają oko w tych książkach. Z żalem muszę przyznać że żadnej nie znam