Fototapety w nowoczesnym wnętrzu – barwna, stylowa i zaskakująca dekoracja. W charakterze motywu może wystąpić dowolne zdjęcie – martwa natura, portret, krajobraz lub dziecięcy obrazek.

Najważniejsze – włączyć swoją wyobraźnię, a wtedy fototapety staną się prawdziwą „perełką” wnętrza, sprawią, że wasz dom będzie modny i stylowy, a nawet pomogą optycznie zmienić kształty i wymiary pomieszczenia.

 

Fototapety: co to takiego

W rzeczywistości jest to dowolne zdjęcie  wykonane w wysokiej rozdzielczości, naniesione na specjalny materiał i przeznaczone do dekoracji dużych powierzchni, jak sufity, ściany, drzwi, szyby, szafy itp. Współczesne fototapety wyglądają pięknie, barwnie i soczyście. Ponadto są przyjazne dla środowiska, trwałe, nie boją się słońca i zanieczyszczeń.

W zależności od materiału, fototapety możemy podzielić na: winylowe, satynowe i teksturowe. Do najbardziej praktycznych należą satynowe i winylowe. Te ostatnie cechują się gładką i równą powierzchnią, dobrze prezentują się w każdym wnętrzu i pasują do dowolnego motywu. I właśnie dlatego takie tapety najczęściej wybierane są do pokoju dziecięcego, przedpokoju i kuchni. Dzięki punktowej teksturze satynowe fototapety prezentują się o wiele bardziej interesująco niż winylowe. Miłośnikom eksperymentów z pewnością przypadną do gustu tapety teksturowe z imitacją tynku, płótna, piasku lub jedwabiu. Ten rodzaj tapet projektanci zalecają zastosować w sypialni lub salonie, ponieważ wymagają one szczególnego podejścia i pielęgnacji. Przy wyborze motywu należy pamiętać o tym, aby nie „pogryzł” się on z materiałem, z którego będą wykonane fototapety. Jeśli dla motywów przedstawiających miejską tematykę najlepszym rozwiązaniem będzie winyl, to dla budowli architektonicznych i malarstwa – imitacja płótna i tynku (fototapety teksturowe).

Fototapety we wnętrzu

Pójść do sklepu, wybrać fototapety i przykleić je na ścianę – to nie wystarczy, aby wnętrze domu „zagrało” nowymi kolorami, stało się stylowe i eleganckie. Fototapety we wnętrzu to przede wszystkim element akcentujący, który należy odpowiednio dopasować. Fototapety „uwielbiają” przyciągać spojrzenia, ale nie znoszą być chowane za meblami. Najlepiej czują się w przestronnych wnętrzach, urządzonych w duchu minimalistycznym, a także na neutralnym tle.

Fototapety znajdują swoje zastosowanie w przypadku, jeśli chcemy optycznie powiększyć przestrzeń lub podzielić ją na strefy.  Tak więc, ciepłe barwy sprawią, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne, ale jednocześnie zmniejszą się jego gabaryty. Natomiast, zimne odcienie nadadzą głębi. Fototapety w jasnych barwach najlepiej sprawdzą się w słabo oświetlonych pokojach. Jeśli postanowiliście okleić tapetami kilka ścian, pamiętajcie, aby motywy pasowały do siebie. Uniwersalnym rozwiązaniem będą dyskretne obrazy z wizerunkiem abstrakcji.

Fototapety i styl wnętrza

Wybierając fototapety do mieszkania należy pamiętać, że wszystko powinno harmonizować ze sobą, tworząc zintegrowaną całość. Przykładowo, fototapety z wizerunkami kwitnącej sakury, łodyg bambusa, japońskich pagód, doskonale wpiszą się w wystrój sypialni lub salonu utrzymanych w japońskim stylu. Do wnętrza w duchu klasycznym pasują najbardziej motywy przedstawiające pejzaże. Jeśli przemawiają do was wnętrza urządzone w stylu miejskim,  high-tech i loft, wówczas idealnym rozwiązaniem będą tapety panoramiczne, które tworzą wrażenie poszerzenia przestrzeni.

Fototapety i przeznaczenie pomieszczenia

Wybór motywu na fototapecie w dużej mierze zależy od przeznaczenia pomieszczenia. W sypialni najlepiej sprawdzą się „spokojne” tapety z wizerunkiem kwiatów, roślin lub morskiego brzegu. Dobrym rozwiązaniem będą również motywy abstrakcyjne. W salonie korzystnie będą wyglądały dowolne motywy.

W przedpokoju niezalecane jest wykorzystywanie motywów z wizerunkami postaci – powoduje to odczucie czyjejś obecności. Do kuchni najlepiej pokusić się o „apetyczny” obraz, który pobudzi apetyt. Jeżeli w waszej kuchni dominują żywe kolory, warto wówczas wybrać fototapetę w stonowanych odcieniach (patrz Połączenie kolorów we wnętrzu kuchni). W rzeczywistości nie ma idealnej recepty na to, jakie fototapety najlepiej będą prezentowały się w tym lub innym wnętrzu —   wszystko zależy od waszego gustu i fantazji.