Wraz ze wzrostem popularności architektury nowoczesnej, zmienia się również styl, w jakim urządzamy przestrzeń wokół domu. Cechą charakterystyczną ogrodów nowoczesnych jest minimalizm, który przejawia się nie tylko w jego ogólnej kompozycji, ale też w stosowanych materiałach czy elementach wyposażenia. Jak zatem zaaranżować nowoczesny ogród?


Ogród w stylu nowoczesnym można stworzyć zarówno na małej, jak i dużej powierzchni, przy czym najlepiej sprawdza się on w przypadku miejskich działek o mniejszym metrażu. Najważniejsze jest jednak, by był on dopasowany do architektury budynku, a ponadto spełniał potrzeby jego przyszłych użytkowników.

Minimalizm w nowoczesnym ogrodzie

Jeśli chcesz urządzić nowoczesny ogród przydomowy, powinieneś kierować się zasadą „mniej znaczy więcej”. Minimalizm, elegancka prostota i oszczędność form to podstawowe cechy wyróżniające tego typu przestrzeń, w której miejsce ilości zastępują jakość i dobry design. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim konieczność zachowania powściągliwości w doborze materiałów, kształtów, mebli, kolorystyki czy gatunków roślin.

Ogród nowoczesny, czyli ogród geometryczny

Ogrody w stylu nowoczesnym bywają też nazywane ogrodami geometrycznymi – wszystko za sprawą kształtów, jakie dominują w takich przestrzeniach. W nowoczesnym ogrodzie przed domem powinny zatem królować proste linie, kwadraty, trójkąty, okręgi lub inne formy geometryczne, które możesz zastosować zarówno wybierając nawierzchnię czy wyznaczając ścieżki, jak i dobierając meble, donice lub rośliny. Pamiętaj jednak o zasadzie minimalizmu – zbyt duża różnorodność elementów może doprowadzić do powstania chaosu.

Materiały w nowoczesnych ogrodach

W nowoczesnych ogrodach przydomowych ogromną rolę odgrywają też materiały. Do najchętniej wykorzystywanych należą stal, szkło, drewno, kompozyty i beton. Szczególną popularnością cieszy się zwłaszcza ostatni z wymienionych, a zawdzięcza ją uniwersalności, odporności na warunki atmosferyczne oraz designowi, łączącemu surową prostotę z efektownym wyglądem. Betonowe nawierzchnie czy ścieżki świetnie wpisują się w klimat nowoczesnej przestrzeni, gwarantując jednocześnie wysoką trwałość.

Jeśli jednak nie jesteś zwolennikiem tego materiału, a chcesz wzmocnić nawierzchnię w ogrodzie, możesz użyć specjalnej kratki trawnikowej. Eko kratka to doskonała alternatywa dla kostki brukowej, płyt chodnikowych i ażurowych oraz wielu innych typów nawierzchni. Zapewnia równie dużą wytrzymałość oraz stabilność, pozwala na pozostawienie większej powierzchni biologicznie czynnej, przepuszczającej wodę opadową do gruntu, a ponadto daje świetny efekt estetyczny.

Łączenie paneli metodą wtykową pozwala na uzyskanie efektu jednolitej nawierzchni. Po zastosowaniu odpowiedniego wypełnienia panele stają się praktycznie niewidoczne, więc powierzchnia sprawia wrażenie w pełni naturalnej – mówi ekspert z firmy geoPRODUCT, zajmującej się dostarczaniem ekologicznych systemów z tworzywa sztucznego do umacniania nawierzchni i zagospodarowywania przestrzeni zielonej.

Ogród nowoczesny – rośliny

Roślinność w ogrodach nowoczesnych z reguły nie jest zbyt zróżnicowana – znaczną ich część może zajmować krótko przycięty trawnik. Wielobarwne, skomplikowane kompozycje kwiatowe zastępuje się tu roślinami tworzącymi proste formy o jednolitej palecie barw, niekiedy przełamywanej drobnym akcentem kolorystycznym. Cenione są zwłaszcza gatunki niezbyt wyszukane, które nie są wymagające w pielęgnacji.

Nowoczesne meble ogrodowe

Ważnym elementem zarówno dużego, jak i małego nowoczesnego ogrodu jest wyposażenie. Odpowiednią atmosferę stworzą dobrze dobrane meble – proste, minimalistyczne, bez zbędnych ozdób czy ornamentów, wykonane z kompozytów, rattanu czy imitacji drewna. W nowoczesnym ogrodzie wyposażenie może stanowić kontrastowy element kolorystyczny dla otaczających je monochromatycznych barw – dodaje ekspert firmy geoPRODUCT.

Nowoczesne ogrody bez wątpienia zdobywają coraz większą popularność. Urzekają prostotą, a zarazem elegancją, zapewniając doskonałe warunki do wypoczynku w gronie najbliższych. Jeśli chcesz zaaranżować nowoczesną przestrzeń wokół domu, pamiętaj, że powinieneś to dobrze zaplanować – dzięki powyższym wskazówkom będzie to znacznie łatwiejsze.