Książki dla przedszkolaka to nowy cykl wpisów na blogu. Swojego rodzaju początek przeglądów książkowych, dzięki którym poznacie wiele wspaniałych, zabawnych, pouczających i ciekawych pozycji książkowych dla kilkulatków. Liczę, że znajdziecie tu coś, co wywoła uśmiech na twarzy Waszych dzieci i wciągnie ja na dobre do niezwykłego świata książek.

Edward i jego wielkie odkrycie
Rebeca McRitchie i Celeste Hulme

Cała rodzina Edwarda ma na swoim koncie niezwykłe odkrycie. Nic więc dziwnego, że chłopiec nie chce być gorszy i marzy o swoim, własnym i niepowtarzalnym odkryciu, którym zadziwi wszystkich. Pewnego dnia znajduje on… jajo. Więcej Wam już zdarzać nie będę. Przeczytajcie sami.

Edward i jego wielkie odkrycie to książka pełna ciepła, nadziei i wiary we własne możliwości. Piękne ilustracje, niewiele tekstu i drugie dno, wydawałoby się prostej historii, spodoba się z pewnością niejednemu przedszkolakowi.

Wydawnictwo: Adamada
Stron: 40
Okładka: twarda
Cena rynkowa: 34,90 zł
Cena w aros.pl: 24,43 zł
Moja ocena: 10/10

Działka dziadka działkowicza
Katarzyna Bogucka

Ta książka trafiła do nas przypadkowo. Jednak wszystko, co związane z szeroko rozumianym ogrodnictwem jest u nas mile widziane. Oli zawsze chętnie pomaga mi i towarzyszy we wszelkiego rodzaju pracach w ogrodzie, więc bardzo chętnie oboje byliśmy do niej nastawieni.

Wierszowana historia pewnej działki to świetny wstęp do rozmowy o ogrodzie i związanej z nim uprawie warzyw i owoców. Rysunkowe retro ilustracje o dość ostrych kształtach i małej gamie kolorów może nie zachwycą każdego, ale mają swój wyjątkowy urok. Do tego na końcu tej książki znajdziecie kilka wskazówek odnośnie przechowywania i przetwarzania warzyw i owoców, kalendarz zbiorów i kilka naprawdę prostych przepisów, które wykonacie wspólnie z dziećmi.

Jeśli masz ogród lub spory parapet i lubisz pogrzebać trochę w ziemi, to jest to naprawdę ciekawa pozycja dla Twoich dzieci, która z pewnością zachęci je do zabawy i pomocy przy uprawie owoców i warzyw. Poza tym warto pamiętać, że to, co sami zasiejemy, będziemy uprawiać i zbierzemy, nie tylko jest zdrowsze, ale i lepiej wszystkim smakuje.

Wydawnictwo: Widnokrąg
Stron: 52
Okładka: twarda
Cena rynkowa: 30,00 zł
Cena w aros.pl: 20,99 zł
Moja ocena: 8/10

Królik iluzjonista i Festiwal Sztuk Magicznych
Patricia Geis

Ta książka to zbiór prostych sztuczek polegających na iluzjach optycznych. Chyba każde dziecko, które choć raz widziało występ iluzjonisty, zastanawiało się jak to jest możliwe. Ba! Zapewne większość z Was tego doświadczyła. Nie mówić już o tym, jak bardzo po obejrzeniu takich „cudów” chciałoby się potrafić tak czarować. Z tą książką jest to możliwe! Jak? Zobaczcie sami.

Wydawnictwo: IUVI
Stron: 32
Okładka: twarda
Cena rynkowa: 24,90 zł
Cena w aros.pl: 18,68 zł
Moja ocena: 8/10

Nieustraszona babcia Adela i kosmiczna przygoda
Agnieszka Stelmaszyk

Historia nie z tej Ziemi! No, może i z tej Ziemi, ale jednak zdecydowana jej większość odbywa się w kosmosie. Nie jest to z pewnością książka realistyczna i zawierająca masę technicznej wiedzy związanej z kosmosem oraz znajdującymi się w niej gwiazdami, księżycami itp. Jest to historia o małej ciekawej świata dziewczynce i jej niezwykłej babci, która mimo sędziwego wieku nadal chce uczyć się nowych rzeczy i właśnie postanowiła wyruszyć w kosmos. To dopiero! Dość długa opowieść o zwariowanych losach babci i Marysi w kosmosie, wciągająca i zabawna. Na pewno łatwo o niej nie zapomnicie! Nadawanie przez satelity na orbicie ziemskiej ze słoikiem po ogórkach na głowie, pocieszanie małego płaczącego księżyca, który przez wypadek spadł z meteoru podczas szkolnej wycieczki i zgubił się w kosmosie czy pieczenie drożdżowego placka w kosmosie. To tylko kilka niesamowitych przygód, jakie na Was czekają.

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Stron: 48
Okładka: twarda
Cena rynkowa: 19,99 zł
Cena w aros.pl: 13,99 zł
Moja ocena: 10/10

Bajka o tym, jak błędny rycerz nie uratował królewny, a smok przeszedł na wegetarianizm
Łukasz Olszacki
Ilustracje Jola Ruchter-Magnuszewska

Zacznę od tego, że książka ta została nagrodzona w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, organizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Dla tych z Was, którzy takie wyróżnienia traktują bardzo poważnie, będzie to prawdziwa gratka!

Nie jest to zwyczajna bajka, a raczej żartobliwa historia, w której co chwila coś nas zaskakuje. Z pozoru zaczyna się zwyczajnie. Królewna Nieradka została porwana przez Smoka Gustawa i na ratunek jej wyrusza rycerz Mścisław. Historia stara jak świat i mogłoby się wydawać oczywista. Jednak nie do końca, gdyż do książki wkrada się chochlik drukarski, który potrafi namieszać jak mało kto. Jeśli do tego dołożymy jeszcze rycerze, który odwagi nie ma za grosz, księżniczkę, która wcale nie jest rozkapryszoną dziewczynką i smoka, który najchętniej jadłby jedynie warzywa i owoce niczym urodzony wegetarianin – to mamy naprawdę pozytywnie zakręconą historię.

Świetna pozycja dla tych, którzy lubią się psoty, żarty i niespodziewane zwroty akcji. Polecam!

Wydawnictwo: Papilon
Stron: 80
Okładka: twarda
Cena rynkowa: 29,90 zł
Cena w aros.pl: 20,93 zł
Moja ocena: 8/10

Wielka wyprawa pirata Nata
Katarzyna Ziemnicka
Ilustracje Beata Zdęba

Podobnie jak poprzedniczka i ta książka została nagrodzona w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Zdecydowania Wielka wyprawa pirata Nata jest moim faworytem wśród tych dwóch nagrodzonych pozycji. Niesamowita historia rozmaitych przygód małego pirata Nata. Pełna zabawy, dobrego humoru i świetnej zabawy. Po prostu rewelacja! Książka, która sprawdzi się dla dziewczynek i chłopców. Czyta się ją błyskawicznie i naprawdę trudno jest się od niej oderwać. Jak dołożymy do tego jeszcze piękne i delikatne rysunkowe ilustracje to mamy przed sobą pozycję wyjątkowo wartą uwagi. Jak tylko będziecie mieli okazję, to koniecznie przyjrzyjcie się jej z bliska.

Jeśli znacie, lubicie czy po prostu kochacie Pipi i inne znane na całym świecie postacie stworzone przez Astrid Lindgren, to nie możecie przejść obok tych nagrodzonych książek. Przekonajcie się sami! Ja trochę przez przypadek na nie trafiłam i zostałam nimi bardzo pozytywnie zaskoczona.

Wydawnictwo: Papilon
Stron: 96
Okładka: twarda
Cena rynkowa: 29,90 zł
Cena w aros.pl: 20,93 zł
Moja ocena: 10/10

Jak Krzyś i Bryś zdobywali halo
Katarzyna Matejek
Ilustracje Ewa Beniak-Haremska

Jest to z pewnością książka, która już samą swoją okładką szybko i na długo przykuwa uwagę. Ilustracje, jakie w niej znajdziecie, urzekają swoją delikatnością i prostotą, a historia Krzysia i Brysia chwyta za serce. Jest to dość złożona i pouczająca historia, której źródłem jest wielka chęć spełnienia marzenia chłopca i psa, którzy chcieliby mieć ze sobą stały kontakt non stop, nawet w nocy, kiedy chłopiec śpi w swoim łóżku, a pies na podwórku w pobliżu wejścia do domu. Niezwykła, ciepła i poruszająca historia o sile dziecięcej wyobraźni i przyjaźni, jaka może łączyć człowieka nawet z jego psem. Warto po nią sięgnąć i spojrzeć na świat wspólnie z dzieckiem dostrzegając to, co nam dorosłym często umyka.

Wydawnictwo: Bis
Stron: 56
Okładka: twarda
Cena rynkowa: 29,90 zł
Cena w aros.pl: 17,94 zł
Moja ocena: 10/10

Tata w sieci
Philipe de Kemmeter

Krótka, zabawna i dająca do myślenia, głównie nam rodzicom, książka. Tata pingwin każdą swoją wolną chwilę spędza w sieci. Telefon i komputer muszą być cały czas naładowane, a dostęp do internetu to podstawa egzystencji. Czy to nie brzmi odrobinę znajomo? Dziś każdy z nas daje się w mniejszym lub większym stopniu pochłonąć wirtualnej rzeczywistości.

Niestety. Cała nadzieja, że w końcu w naszym życiu stanie się coś, co uświadomi nam, że najważniejsze jest to co tu i teraz, nasza rzeczywistość na wyciągnięcie ręki, rodzina, przyjaciele, z którymi widzimy się twarzą w twarz i możemy ich dotknąć.

Historia taty pingwina rozbawi dzieci, a dorosłym da wiele do myślenia. Książka na raz, ale może mocno i pozytywnie zmienić niejedną rodzinną codzienność.

Wydawnictwo: Muchomor
Stron: 34
Okładka: twarda
Cena rynkowa: 22,00 zł
Cena w aros.pl: 15,40 zł
Moja ocena: 8/10

Malutki Lisek i Wielki Dzik. Najdalej
Berenika Kołomycka

Zdecydowanie jest to mój faworyt wśród komiksów dla dzieci od dłuższego czasu. Pełen emocji, wrażliwości i pięknych malowniczych ilustracji o stonowanej kolorystyce. Lisek i Dzik to dwójka przyjaciół, którzy postanawiają pozostawić swoje znajome strony i ruszyć w daj, w nieznane. Po drodze odkrywają zarówno zalety, jak i wady opuszczenia „rodzinnego gniazda”. Komiks pomaga zrozumieć dziecku czym jest przyjaźń, dowiedzieć się, dlaczego różnimy się od siebie, czy docenić fakt, że jesteśmy sobą, a nie kimś innym. Genialny i zasługujący na uwagę. Mnie powalił na kolana, podobnie zresztą jak pierwsza część na temat, której moją opinię możecie przeczytać tutaj: 3 Wyjątkowe komiksy dla dzieci.

Wydawnictwo: Egmont
Stron: 48
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 24,99 zł
Cena w aros.pl: 17,49 zł
Moja ocena: 10/10

Niezła draka, Drapak! Cypel strachu
Sztybor Kaczkowski

Kolejna dobra polska seria komiksów. Tym razem to drugi tom serii i mam nadzieję, że nie ostatni. Drapak to skrojony na miarę małego czytelnika super bohater, który zawsze gotowy jest nieść pomoc innym i wybawiać ich z opresji. Wyraźna kreska, sporo kolorów i bardzo dynamiczne ilustracje. To wszystko pozwala mieć prawie 100% pewność, że dziecko po prostu w ten komiks wsiąknie. Jestem pod wielkim wrażeniem tego jak szybko rozwija się rynek polskich komiksów dla dzieci. Oby tak dalej!

Wydawnictwo: Egmont
Stron: 48
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 24,99 zł
Cena w aros.pl: 17,49 zł
Moja ocena: 9/10

Wojtek i Rudy w tarapatach
Piotr Hołod

Komiks z krótkimi jedno i dwustronicowymi historiami. Gradka dla małych buntowników i rozrabiaków. Nie jestem zwolennikiem tego typu firmy rozrywki dla dzieci. Moim zdaniem niepotrzebnie podrzucają one dzieciom co najmniej mało pożądane przez rodziców pomysły. Mimo to komiks graficznie jest po prostu rewelacyjny. Dynamiczne rysunki przyciągają uwagę i na długo pozostają w pamięci. Jeśli nie przeszkadza Wam specyficzne poczucie humoru autora, to kupujcie i śmiejcie się podczas jego czytania razem z dziećmi. Przy tym komiksie nie ma mowy o nudzie.

Wydawnictwo: Egmont
Stron: 40
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 24,99 zł
Cena w aros.pl: 17,49 zł
Moja ocena: 8/10

Krasnolud Nap. Smocza Kraina
Maciej Jasiński Krzysztof Trystuła

Jeśli dziecko lubi klimaty średniowieczne z rycerzami, królewnami, smokami itp., to jest to komiks wręcz idealny. Prosta historia z elementami fantasy przedstawiona na dynamicznych rysunkowych ilustracjach to coś w sam raz dla kilkulatków.

Nap, to krasnolud pochodzący z magicznej krainy, do której bez konsekwencji mogą dostać się jedynie dzieci. Podróżując po świecie ludzi, trafia on w szpony złego czarnoksiężnika, który chce przejąć jego krasnoludzkie moce. Uciekając od niego krasnolud trafia na księżniczkę Klarę i jej przyjaciela Rodricka. Podstępem namawia ich na wspólną wyprawę do jego rodzinnej magicznej krainy krasnoludów. Jak skończy się ta historia? Czy krasnolud Nap jest postacią pozytywną? O tym przeczytajcie już sami.

Wydawnictwo: Egmont
Stron: 40
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 25,00 zł
Cena w aros.pl: 17,50 zł
Moja ocena: 7/10

Calvin i Hobbes. To magiczny świat
Bill Watterson

Calvin, to mały chłopiec dość buntowniczo nastawiony do swojego otoczenia. Uwielbia żarty ii figle, a we wszystkich jego pomysłach towarzyszy mu jego przyjaciel Hobbes – pluszowy tygrysek, który w oczach chłopca ożywa i nabiera rozmiarów dużego groźnego kota.

Książka ta to zbiór wielu dość krótkich komiksów. Taka forma jest bardzo przystępna dla kilkulatków. Pozwala na krótkie i wyrywkowe czytanie komiksu, co przy małych dzieciach, których uwagę trudno na dłużej skupić na jednej czynności, jest bardzo istotne.

Wydawnictwo: Egmont
Stron: 168
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Cena rynkowa: 29,99 zł
Cena w aros.pl: 20,99 zł
Moja ocena: 8/10

 • Justyna

  „Edward…” koniecznie do zakupienia – piękne te wszytskie książeczki. Mam wielkie szczęście, że mam siostrzenicę, która uwielbia książeczki, a i ja mogę je podczytywać:-)

 • Czytając to zestawienie, poczułem się staro – mało że sam pamiętam serię „Poczytaj mi mamo”, to moje dzieci też już dawno wyrosły z wieku, w którym te książki są dobrą lekturą. Niedobry czas, jak szybko zapier…suwa…

 • „Edward i jego wielkie odkrycie” ma przecudne ilustracje, jestem zachwycona! Poza tym uwieliam książeczki, które mówią o wierze i nadziei – to bardzo ważne wartości, które chciałabym pielęgnować w swojej córce.

  „Działka dziadka działkowicza” nie przemawia do mnie estetyką ilustracji, ale sama tematyka bardzo ciekawa. No i bardzo lubię, kiedy opowieści dla dzieci mają wierszowany charakter – łatwiej wpadają przez to w ucho.

  „Królik iluzjonista i Festiwal Sztuk Magicznych” wygląda bajecznie!

  „Nieustraszona babcia Adela i kosmiczna przygoda” intryguje tematyką i zapowiada się bardzo ciekawie.

  „Bajka o tym, jak błędny rycerz nie uratował królewny, a smok przeszedł na wegetarianizm” przypomina mi moje pamiętniki – dużo tekstu i dużo rysunków dookoła. Cudo!

  „Wielka wyprawa pirata Nata” – wspomnienie o Pipi martwi mnie o tyle, że ostatnio odkryłam, iż ta książka zupełnie się już dla mnie nie nadaje. Czar dzieciństwa prysł 🙁

  „Jak Krzyś i Bryś zdobywali halo” wygląda przepięknie i rzeczywiście przykuwa uwagę warstwą graficzną. Uwielbiam takie historie, szczególnie kiedy opowiadają o przyjaźni dziecka z psem.

  „Tata w sieci” – fajnie, że powstają takie książki. Powinnam ją sprezentować Zośce, żeby przeglądała razem z tatą. O ile ten oderwie się na chwilę od telefonu 😉

  „Malutki Lisek i Wielki Dzik. Najdalej” – muszę przyznać, że od dawna nie miałam do czynienia z komiksami. Bardzo ciekawy pomysł. No i to wykonanie – ach! Można się zachwycić 🙂

  „Niezła draka, Drapak! Cypel strachu” – ten z kolei wygląda mi bardzo śmiesznie, ale raczej nie nadałby się dla mojej córy.

  „Wojtek i Rudy w tarapatach” – taka estetyka przemawia już do mnie bardziej. Kojarzy mi się z komiskami, które lubiłam w dzieciństwie.

  „Krasnolud Nap. Smocza Kraina” – rewelacja dla starszych dzieci. Myślę, że mógłby spodobać się moim chrześniakom [obaj lat 10]. O ile kiedykolwiek nabiorą zainteresowania czym innym niż gry.

  „Calvin i Hobbes. To magiczny świat” – wygląda przesłodko. Rzeczywiście nada się dla kilkulatków.

 • Gosia

  „Jak Krzyś i Bryś zdobywali halo” wygląda przepięknie i jest świetna, znalazłam kilka innych perełek w zestawieniu.

 • Mama Tosiaczka

  Tyle propozycji książkowych.Świetna robota!

 • SzaroKolorowa

  Jakoś nie możemy się przekonać do komiksów za to „Edward i jego wielkie odkrycie” uwielbiamy 🙂

 • Cudowne podsumowanie. Mylę że mój młodszy synek (9 lat), też chętnie poczyta niektóre pozycje. Podejrzewam, że szczególnie spodobałaby mu się książka o ‚Króliku Iluzjoniście’ (Remik uwielbia magię) i ‚Wielka wyprawa pirata Nata’. Ale ‚Tata w sieci’ to też świetny pomysł !!! Na pewno skorzystam z tej ściągawki 🙂 Pozdrawiam 🙂

 • Artur Baranowski

  Książki dla przedszkolaka trzeba dobierać bardzo uważnie, bo muszą nie tylko uczyć, bawić, ale też zarazić malucha miłością do czytania.

 • uwielbiałam czytać książki jako dziecko – miałam takie pięknie oprawione baśnie, których teraz nie da się już pewnie nigdzie kupić. ale widzę, że nie brakuje nowych, ciekawych wydań 🙂

 • Katarzyna Mirek

  Ale fajne zestawienie 🙂 Każdy znajdzie coś co zainteresuje i rodzica i młodego czytelnika

 • Gosia

  Fantastyczne zestawienie, kilka z Tych propozycji mamy u siebie.

 • Przepiękne ilustracje mają te książeczki! Takie piękności trzeba doceniać <3

 • Do tej pory czytaliśmy dwie książki wydawnictwa Adamada – Pudełko Hani i Ostatnie drzewo w mieście – obie świetne. Dlatego też chętnie poznamy Edwarda i jego wielkie odkrycie. Tatę w sieci czytaliśmy i zakończenie mocno nas rozczarowało pod względem przyrodniczym.

 • Marysia

  Bardzo ciekawe propozycje, niestety nie mam dzieci ale kto wie może kiedyś się przydadzą Twoje propozycje książek.

 • Ciekawe propozycje. Te z cudniejszymi ilustracjami zapisuję na listę. Dzięki! 🙂

 • Tata w sieci – genialne! Muszę to mieć 🙂
  Chociaż w sumie… Ciężko będzie się z tym zmierzyć, mając takie same grzeszki na sumieniu 😉

  PS. Super nazwa bloga, bardzo obrazowa :))
  Z drugiej strony – czy mamy w ogóle kiedykolwiek śpią?

 • Co prawda nie mam dzieci, ale bardzo lubię przeglądać książki dla dzieci ze względu na ilustracje. Komiks „Krasnolud Nap. Smocza kraina” – moje klimaty 😀

 • Ta o działkowiczu mnie rozczuliła 🙂

 • Wiedziałam, że znajdę u ciebie perełki. Jutro wybieramy się na targi książki, coś czuję że popłynę… 😉

 • przyznam się że żadnej z tych pozycji nie znam, a jakie ciekawe