Są takie rzeczy, na których nie warto oszczędzać. Są też takie, których nigdy nie kupiłabym z tak zwanej „drugiej ręki”. Niekiedy przesadna oszczędność odbija nam się potem czkawką i wychodzimy na tym jak Zabłocki na mydle. Kupujemy coś tańszego, bo przecież oszczędzanie jest ważne. Potem ta rzecz szybko się psuje, niszczy i nie nadaje do użytku. Musimy kupić nową, ale tym razem jesteśmy mądrzejsi i nie kupujemy tego co najtańsze. Czy nie lepiej byłoby czasem od razu postawić na jakość a nie super niską cenę?

Zdrowy i bezpieczny sen dziecka

Tak jest w przypadku materacy dla dzieci. Dzieci śpią nawet kilkanaście godzin w ciągu doby! Warto więc zadbać, aby spały nie tylko w pięknym i wygodnym otoczeniu, ale również aby ich sen był zdrowy. Właściwy materac dla niemowlaka czy dziecka jest dużo ważniejszy dla zdrowia dziecka niż materiał z jakiego zrobiona jest pościel, wielkość łóżeczka czy otoczenie, w którym śpi dziecko. Wbrew pozorom wybór materaca nie należy wcale do łatwych. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli o rozmaitej konstrukcji. Wykonane są one z różnorodnych tworzyw, z których każde ma inne cechy. Nie liczcie więc na to, że wejdziecie do sklepu, zobaczycie trzy modele materacy i dokonacie wyboru bez najmniejszych problemów. Zostaniecie wręcz zasypani ich ilością i dosłownie zgłupiejecie – tak jak ja. Jak więc wybrać odpowiedni materac dla dziecka?

Sposoby wybierania materaca dla dziecka

Po pierwsze należy określić w jakim wieku jest dziecko, ile waży i czy materac dla niego powinien spełniać dodatkowe wymogi, na przykład ze względu na wadę kręgosłupa lub inne wskazania medyczne. Kiedy już jasno określimy główne wymogi jakie powinien spełniać materac, warto zwrócić uwagę na atesty i certyfikaty jakie posiada dany materac. Bezpieczeństwo i zdrowie dziecka na pierwszym miejscu! Sen dziecka jest święty i warto zadbać o to aby nic go nie zakłócało. Pamiętajmy, że podczas snu dzieci zapamiętują i utrwalają wszystko czego się nauczyły, a ich organizmy regenerują się.

Materac – twardy czy miękki?

Kręgosłup niemowlaka jest bardzo giętki i powoli się kształtuje. Dlatego tak ważne jest poprawne dobranie materaca, na którym dziecko spędza nawet 20 godzin śpiąc. Kiedyś uważało się, że najbardziej odpowiednie materace dla niemowląt to jak najbardziej twarde. Dziś udowodniono, że tak nie jest. Owszem materac dla niemowląt musi mieć określoną twardość dostosowaną do wagi dziecka i określany jest jako twardy lub średnio twardy, ale jego najistotniejszą cechą jest sprężystość. To czy materac jest sprężysty określicie po prostu naciskając na niego płasko przyłożoną dłonią, jeśli dłoń delikatnie sprężynuje to oznacza, że trafiliście na odpowiedni model.

Kiedy dziecko podrośnie, a jego kręgosłup będzie już bardziej ukształtowany nadejdzie pora na poszukiwanie kolejnego materaca, tym razem średnio twardego/miękkiego (mniej więcej w momencie, kiedy dziecko skończy 9 miesięcy).

Kręgosłup malucha musi być równomiernie podparty na całej długości. Dlatego dla niemowląt koniecznie trzeba wybierać materace o płaskiej powierzchni, bez rowków i zagłębień. Co do grubości materaca, to materace dla niemowląt powinny mieć około 4-14 cm, nie więcej, ponieważ przy górnym ułożeniu pozycji materaca w łóżeczku dziecko mogłoby wypaść. Grubość materaza uwarunkowana jest użytym wkładem i tak np. w przypadku bardzo gęstego lateksu 65kg/m3 wystarczy 7 cm lateksu aby zapewnić dziecku właściwe podparcie kręgosłupa.

Rodzaje materacy dla dzieci

Rodzajów materacy dla dzieci jest naprawdę sporo. Krótko opiszę Wam każdy z nich, żeby łatwiej Wam było zrozumieć jakie są między nimi różnice i tym samym ułatwić Wam wybór idealnego materaca dla Waszego dziecka.

 • Materace lateksowe – wykonane z jednego bloku pianki lateksowej, elastyczne i dobrze wentylowane. Posiadają doskonałą elastyczność punktową, są trwałe, wielosezonowe, zdrowe i antyalergiczne. Szczególnie polecane dla niemowląt i dzieci.
 • Materace piankowe – wykonane z wysokoelastycznej pianki, zapewniają dobrą wentylację, zazwyczaj posiadają dwie strony twardości. Elastyczne pianki są trwałe i zapewniają właściwe podparcie dla kręgosłupa. Wielosezonowe, polecane do spania przez cały rok.
 • Materace sprężynowe – sercem materaca jest wkład sprężynowy typu a jego uzupełnieniem najczęściej pianka. Są to materace bardzo popularne, ze względu na komfort i wygodę snu. Niejednokrotnie posiadają właściwości ortopedyczne.

Oczywiście istnieje masa materacy mieszanych takich jak: piankowo-kokosowe, lateksowo-kokosowe, sprężynowo-piankowo-kokosowe itp.

Rodzaje wypełnień materacy dla dzieci

Wypełnienie materacy dla dzieci to nic innego jak po prostu tworzywa, które znajdują się w jego wnętrzu. Kiedyś w materacach była po prostu słoma, dziś producenci mają dużo większe pole do popisu. Zobaczcie sami:

 • pianka – zazwyczaj spotyka się dwa rodzaje pianek: poliuretanową, uzyskiwaną z ropy naftowej i poliuretanową wysokoelastyczną, o zwiększonej sprężystości i wytrzymałości. Obie są odpowiednie dla niemowląt i dzieci, jednak trzeba zwracać uwagę, aby miały wysoką gęstość (im większa wartość – tym lepiej dla kręgosłupa);
 • pianka termoelastyczna – staje się niezwykle plastyczna pod wpływem ciepła dzięki czemu dostosowuje się do kształtu ciała. Jednak ze względu na swoje właściwości nie jest zalecana dla niemowląt i dzieci poniżej 3 lat, ponieważ może zaburzać naturalne tworzenie się krzywizn kręgosłupa;
 • sprężyny – dzięki nim materac jest sztywny, trwały i nie odkształca się w trakcie użytkowania, dobrze podpiera kręgosłup. Obecnie stosowanych jest wiele różnorodnych technologii. Dobrą opinią cieszą się sprężyny umieszczane w oddychających kieszonkach co zapobiega ich niekontrolowanemu przemieszczaniu się;
 • lateks – ma bardzo dobre właściwości ortopedyczne, równomiernie podpiera kręgosłup. Warto pamiętać, że naturalny lateks może wywoływać alergię ze względu na zawarte w nim białka.

Maty roślinne w materacach

Dodatkowym wypełnieniem, często stosowanym w materacach dla dzieci są maty roślinne. Najczęściej można spotykane z nich to:

 • mata kokosowa – wytwarzana z naturalnego włókna kokosa. Ma właściwości bakteriobójcze. Trzeba jednak pamiętać, że przemoczona zachowuje nieprzyjemny zapach już na zawsze. Dlatego przy korzystaniu z niej niezwykle ważne jest nałożenie na materac szczelnego pokrowca wodoodpornego;
 • mata gryczana – nic innego jak po prostu łuski gryki. Niestety coraz głośniej jest o przypadkach nieodpowiednio przechowywanej gryki, która umieszczona w materacach jest świetnym środowiskiem dla niechcianych robaków i żyjątek. W związku z tym zjawiskiem producenci materacy rezygnują z tego rozwiązania. Poza tym powierzchnia materacy z dodatkiem gryki szybko się deformuje i traci jednolitą powierzchnię. Uwaga! Pod wpływem ciepła gryka wydziela zapach, który może nawet utrudniać niemowlętom i dzieciom sen;
 • mata lniana – wykonana ze sprasowanych włókien lnu. Posiada właściwości hipoalergiczne i antyseptyczne oraz zapewnia dobrą wentylację. Dodatkowo nie elektryzuje się i ma przyjemny świeży zapach;
 • mata konopna – jak sama nazwa wskazuje wykonana jest z włókien konopi. Posiada właściwości antyseptyczne, zapewnia dobrą wentylację i dodatkowo w lecie daje uczucie chłodu, a w zimie – ciepła).

Rodzaje pokrowców na materace

Jak już przebrniemy przez wybór materaca to pozostaje nam jeszcze decyzja jaki pokrowiec na materac wybrać. Podobnie jak w przypadku materacy na rynku dostępne są pokrowce z przeróżnych materiałów i za każdym przemawiają pewne jego zalety. Znajdziemy więc pokrowce z bawełny, frotté, syntetycznych dzianin materacowych czy włókien pozyskiwanych z celulozy (np. tencel).

Pamiętajcie! Pokrowiec bawełniany o wyczuwalnym zapachu octu wykonany jest z taniej bawełny bardzo kiepskiego gatunku. Omijajcie je szerokim łukiem. Spiorą się a nieprzyjemnego zapachu niczym się nie pozbędziecie. Pokrowce z frotté będą bezproblemowe w praniu. Za to włókna takie jak wspomniany tencel posiadają właściwości antyalergiczne i warto o nich pomyśleć, jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u dziecka. Co do pokrowców wodoodpornych to zdania są podzielone. Jedni je uwielbiają, bo chronią materace przed różnego rodzaju awariami. Inni są ich zdecydowanymi przeciwnikami, ponieważ uniemożliwiają materacom ich oddychanie. Są jednak dostępne na rynku wodoodporne pokrowce na materace wysokiej jakości, które nie przepuszczają płynów. Jednak nawet one osłabiają przepływ powietrza.

Najlepszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem są pokrowce na materace, które nie ograniczają ich wentylacji i jednocześnie chronię je przed zabrudzeniami. Warto też zwrócić uwagę na sposób rozpinania i zapinania pokrowca, aby był dość wygodny i nie zniechęcał nas do jego dość częstego zdejmowania i prania.

Jak dbać o materac dla dziecka?

Aby materac posłużył nam naprawdę długo warto stosować się do kilku dość prostych i oczywistych zasad:

 1. Naucz dziecko, aby nie skakało na łóżku.
 2. Nie ucz pozwalaj dziecku na jedzenie w łóżku.
 3. Wietrz materac.
 4. Jeśli pozwala na to struktura materaca obracaj go regularnie.

Jakie materace wybrałam dla dzieci?

Oluś ma swój nowy pokój, który powoli urządzamy i już za chwilę na świat przyjdzie Franio. (tak, w ostatniej chwili nastąpiła zmiana imienia dla Maluszka na to, które najbardziej mi się podobało od samego początku). Oli wyrósł z pierwszego łóżeczka o długości 120 cm i właśnie przenieśliśmy do jego pokoiku nowe łóżko-tapczanik, które posłuży mu do czasu realizacji zamówienia na jego docelowe drewniane łóżko w kształcie domku. Także obaj chłopcy będą mieli teraz nowe łóżka i co za tym idzie nieunikniony był wybór i zakup nowych materacy.

Na jakie materace się zdecydowałam? Postawiłam na polską markę, którą tak często polecaliście mi na moim fan page na Facebooku kiedy poprosiłam Was o pomoc w wyborze materaca – firmę Hevea. Wybór nie należał do łatwych, bo oferta tej firmy jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Jednak kiedy już się trochę dokształciłam w kwestii materacy (dzięki czemu powstał ten wpis) mój wybór padł na dwa modele: Duo Activia oraz SnuDo. Dlaczego akurat te? Są bardzo dobre jakościowo i przystępne cenowo, wybrałam więc:

Materac piankowy Hevea Duo Activia dla Frania z racji tego, że wykonany jest z pianki wysokoelastycznej idealnie sprawdza się właśnie dla niemowląt i najmłodszych dzieci. Jest antyalergiczny, ma dwie zróżnicowane strony twardości 9strona twarda dla dzieci do 8-9 miesiąca życia i średnio-twarda dla starszych). Materac ten otrzymał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Hevea Dua Activia jest materacem trwałym oraz przewiewnym co gwarantuje zdrowy i bezpieczny sen.

Materac wysokoelastyczny Hevea SnuDo dla Olusia to moim zdaniem świetne rozwiązanie na kolejne około 3 lata życia naszego synka. Materac ten wykonany jest, podobnie jak materac Frania, z pianki wysokoelastycznej. Strona twarda materaca (bezstrefowa) jest przeznaczona dla dzieci młodszych jak Oluś, zaś średnio-twarda strefowa da dzieci starszych o większej wadze działa. Piankowy wkład o dużej gęstości zapewnia trwałość produktu i dobre oparcie dla kręgosłupa dziecka.