Noszenie dziecka w chuście. Od czego zacząć? Jaką chustę wybrać? Czy to w ogóle ma sens? Coraz częściej spotykamy kobiety oraz mężczyzn noszących dzieci w chustach. Nic więc dziwnego, że kiedy w naszym życiu pojawia się maluszek zaczynamy rozważać noszenie dziecka w chuście. Jeśli jesteśmy nowicjuszami to mamy wiele pytań i wątpliwości. Czy aby na pewno jest to bezpieczne dla dziecka? Wiązanie wydaje nam się skomplikowane i czasochłonne.

Warto więc odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań związanych z noszeniem dziecka w chuście i rozwiać wszelkie wątpliwośc i obawy z tym związane. Dlatego poprosiłam o udzielenie wywiadu Anię Milcz – Doradcę Noszenia ClauWi, która w profesjonalny a zarazem przystępny sposób wprowadzi Was w cudowny świat chustonoszenia dzieci. Ania prowadzi również własną stronę na Facebooku: Pogotowie chustowe – Doraca Noszenia Dzieci Clauwi

Skąd „moda” na noszenie dzieci w chuście?

Jeszcze kilka/kilkanaście lat temu większość z mam nawet nie wiedziała o takim sposobie noszenia dzieci.

Nie nazwałbym tego modą. Noszenie dziecka w chuście/nosidle obecne jest na świecie od dawien dawna. Można by przytaczać wiele przykładów, chociażby matki w Afryce czy Azji. Warto wiedzieć, że to wózki pojawiły się stosunkowo niedawno, bo spopularyzowano je w drugiej połowie XX w. W Polsce również noszono dzieci w chustach.
Ostatnio jadąc z synem autobusem miejskim (oczywiście w chuście 😉 spotkałam starszą panią, która wspominala, że jej mama też nosiła. Wywiązała się z tego bardzo ciekawa rozmowa.
Dawne noszenie wynikało z potrzeby: chociażby pracy w polu. Dzisiejsze noszenie również wynika z potrzeby, np. posiadania „nieodkładalnego” dziecka, czyli maluszka bardzo intensywnie przeżywającego tzw. czwarty trymestr lub po prostu potrzeby większej mobilności matek.
Od kilku lat można też zaobserwować zmianę (moim zdaniem na lepsze) w podejściu do maluszków, noszenie dziecka w chuście zaspakaja ich potrzebę bliskości, a mamy mogą np. zjeść śniadanie czy napić się kawy. Oczywiście chusta może być też gustownym dodatkiem do ubioru.

Od kiedy można nosić dziecko w chuście?

Coraz częściej słyszymy o noszeniu w chuście już noworodków, nawet zaraz po urodzeniu na oddziałach szpitalnych.

Zdrowego noworodka można spokojnie nosić w chuście od urodzenia pod warunkiem, że mama czuje się na siłach to robić. Nie oszukujmy się, jeżeli dziecko będzie potrzebować noszenia i tulenia rodzice będą to robić i bez chusty, na rękach.
Jednak samo noszenie dziecka w chuście może sporo odciążyć mamę będąca w połogu, a tacie pomóc w budowaniu relacji z maluszkiem. Na oddziałach szpitalnych noszą najczęściej mamy, które miały już wcześniej styczność z chustowaniem starszego dziecka i wiedzą już jaką drogą chcą dążyć.
Jeżeli chodzi o mamy debiutantki zgłaszają się do mnie najczęściej w okolicach 3/4 tyg życia dziecka.

Jaka pozycja w chuście jest bezpieczna dla dziecka?

Na co zwrócić uwagę i jak sprawdzić, czy chusta została poprawnie zawiązana? Czy noszenie w chuście może zaszkodzić dziecko? Mamy nie mające doświadczeniu w noszeniu dzieci w chuście obawiają się zacząć tą przygodę. Nie chcą eksperymentować na swoim dziecku. Jak rozwiać ich obawy i zachęcić je do noszenia dziecka w chuście?

W chuście dziecko powinno przyjmować pozycję pionową (nie jest to pionizacja). Poprawnie zawiązana chusta ściśle przylega do dziecka i noszącego, podczas ruchu pozycja dziecka nie powinna ulegać zmianie, wyjątek stanowi moment, gdy dziecko zasypia: wiotczeją wtedy jego mięśnie i chusta powinna zostać ponownie dociągnięta. Materiał powinien być gładko rozłożony na plecach dziecka, na całej długości kręgosłupa. Noszący nie powinien czuć dyskomfortu (np. ciągnięcia pod pachami).
Poprawnie zawiązana chusta nie szkodzi zdrowemu malcowi.
Mamom, które chcą rozpocząć noszenie dziecka w chuście, a nie są pewne swoich umiejętności, zawsze polecam spotkanie z doradcą chustonoszenia. Pomoże on dobrać komfortowe dla obojga wiązanie, odpowiadające na ich potrzeby. A jak zachęcić? Najlepiej nosić dziecko w chuście samemu i być z tego dumnym 😉

Jak długo można nosić dziecko w chuście?

Godzinę, dwie, a może cały dzień?

Do harmonijnego rozwoju dziecko potrzebuje różnorakich pozycji, pewnych postaw (siadanie, raczkowanie), w chuście się nie nauczy. Jeżeli dziecko lubi być noszone, nośmy, ale starajmy się co jakiś czas spróbować z nim, jak ja to nazywam, zabaw podłogowych czyli aktywności na twardym podłożu, najlepiej sprawdza się wtedy podłoga w domu, mata edukacyjna, niekoniecznie łóżko.

Jaką chustę wybrać na początek?

Na rynku dostępnych jest wiele chust. Rozmaite materiały, sploty, grubości, długości itd. Jak odnaleźć się w rosnącej ilości rozmaitych ofert i wybrać chustę idealną?

Na początek najlepiej wybrać średniej grubości chustę bawełnianą z dwoma różnymi krawędziami. Może to być popularny pasiaczek, ale niekoniecznie. Równie dobrze sprawdzą się chusty tęczowe, bardzo fajnie sprawdzają się chusty firmy Storchenwiege Leo. Warto zakupić chustę odpowiedniej długości, dobieramy ją w oparciu o rozmiar rodzica.
Dobrać chustę na pewno pomoże doradca na spotkaniu. Większość doradców ma możliwość wypożyczenia chusty na pewien czas.
Niestety muszę Cię zmartwić, bo nie ma chusty idealnej dla wszystkich. Jesteśmy różnymi ludźmi i każdemu z nas będzie pasowało co innego. Oczywiście są chusty, które spokojnie wystarczą na cały okres noszenia dziecka, jeżeli jest taka potrzeba.

Jak nauczyć się wiązać chustę?

Jakie poradniki, instrukcje krok po kroku może Pani polecić? Gdzie szukać informacji rzetelnych i niezawierających błędnych wskazówek?

Wiązać chustę najlepiej uczyć się u doradcy. Listę doradców można znaleźć na stronach ClauWi i Akademii Noszenia Dzieci. Nie polecam nauki z filmików czy instrukcji papierowych. Nie dają one informacji zwrotnej, nie powiedzą „tutaj musisz mocniej dociągnąć, a tutaj dociagasz tak i tak”.

Jak duże dziecko można nosić w chuście?

Od kiedy nosić dziecko w chuście już wiemy. Do jakiego wieku lub do jakiej wagi dzieci nosi się w chustach? Czy są jakieś ograniczenia? Jeśli tak to czym są one spowodowane?

Ograniczeniem noszenia dziecka w chuście jest nasza i dziecka potrzeba oraz nasze warunki i wytrzymałość fizyczna. Na dzień dzisiejszy noszę z powodzeniem syna 9 kg oraz córkę 13 kg i dalej czuję się z tym komfortowo. Są rodzice noszący okazjonalnie czterolatki, a nawet starsze dzieci.

Czy są przeciwskazania do noszenia dzieci w chustach?

Czy też każdy może nosić dziecko w chuście bez ograniczeń?

Ograniczeniem jest nasz stan zdrowia. Jako doradca dokładam wszelkich starań, żeby każdy rodzic mógł nosić komfortowo, bez szkody dla swojego zdrowia. U jednych optymalne będzie noszenia na plecach, u innych chusta kolkowa.
W kręgu chustowym są rodzice poruszający się za pomocą wózka inwalidzkiego lub niedowidzący. Jak już wspomniałam, większość rodziców będzie nosić dzieci i bez chusty, na rękach.
Chusta to narzędzie, ma nam ułatwić ogarnięcie pewnych spraw i przede wszystkim pokazać, że noszenie dziecka w chuście może być bardziej ergonomiczne niż to powszechnie znane.

Jeśli obserwujecie mnie na Facebooku i Instagramie, to dobrze wiecie, że oboje z Franiem uwielbiamy chustonoszenie. Wiele z Was pyta mnie o to jaką chustę wybrałam na początek i dlaczego. W moim przypadku najlepiej sprawdziła się do nauki chustonoszenia chusta elastyczna Lenny Lamb, którą widzicie na zdjęciach.

Noszę w niej Frania od niespełna 3 miesięcy i na pewno to jeszcze nie koniec. Zaczynamy też już ćwiczyć wiązania, do których używam chusty tkanej Moja Pierwsza również polskiej marki Lenny Lamb. Jeśli jesteście zainteresowaniu podobnymi chustami to zapraszam Was do internetowego sklepu Lenny Lamb, znajdziecie tam wiele produktów związanych z noszeniem dzieci zarówno w chustach jak i nosidłach.