Książki edukacyjne dla dzieci wspierają rozwój i edukację dzieci. Na rynku wydawniczym można znaleźć ciekawe książki edukacyjne dla rozmaitych grup wiekowych. W tym cyklu będę pokazywać Wam ciekawe książki edukacyjne zarówno dla przedszkolaków, dzieci w wieku szkolnym a być może i starszych. My rodzice nie jesteśmy wszechwiedzący i bez tego typu pomocy trudno byłoby nam pomagać naszym dzieciom w zdobywaniu wiedzy. Prezentowane tu publikacje przypadną do gustu zarówno dzieciom uczęszczającym do szkół i przedszkoli jak i tym, których rodzice zdecydowali się na edukację domową. Zapraszam!

Elementarz przyrodzniczy
Beata Ostrowicka

Do wszelkiego rodzaju elementarzy mam słabość i nigdy tego nie ukrywałam. Jak na razie jedynie je czytamy oraz oglądamy. Oli jeszcze nie jest na etapie nauki czytania a jednak ich lektura sprawia mu wiele radości. Tym razem Nasza Księgarnia przygotowała Elementarz przyrodniczy, który poza wspieraniem nauki czytania jest genialną wręcz pomocą w poznawaniu świata przyrody.
Twarda oprawa, grube strony, realistyczne rysunkowe ilustracje oraz duża czytelna czcionka to strzał w dziesiątkę. W książce tej znajdziecie ponad 20 zabawnych opowiadań, w które autorka wplotła wiedzę przyrodniczą z zakresu materiału dla klas 1-3. Dzięki tej książce dziecko dowie się m.in. o zależnościach przyrody od pór roku, znaczeniu wody i powietrza dla życia na Ziemi, ochronie środowiska, ale też pozna krajobrazy Polski. Naprawdę godna polecenia.

Poznaję świat i kropka
Skąd się biorą pory roku?
Gdzie słoneczko jest po zmroku?
Rafał Klimaczak

Na wstępie zaznaczę, że jest to jedna z czterech książek w serii. Oprócz niej wydawnictwo skrzat wydało jeszcze dwie: Dlaczego kurzu przybywa i czemu parzy pokrzywa, O żarówce, która świeci, lustrze i pajęczej sieci oraz Co dzieje się w kosmosie i czemu ząb jest nie w nosie. My mamy jak na razie tylko tę część, ale zapewne w przyszłości nadrobimy.
Główna bohaterka całej serii to Kropka. Niby zwyczajna kropka jakich wiele w tekstach a jednocześnie niezwykle wyjątkowa. Dlaczego? Kropka ta, kiedy została narysowana przez małą dziewczynkę, Asię, wypadła z książki. Jakby tego było mało Kropka jest bardzo ciekawska i zadaje masę pytań. Wszyscy wokół starają się jej wyczerpująco i cierpliwie na te pytania odpowiadać.
Lekka i przyjemna lektura, w której autor przybliża dzieciom rozmaite zjawiska przyrodnicze. W książce tej znajdziecie masę ciekawostek, które rozbudzą w dziecku zainteresowanie otaczającym je światem.

Skoro już jesteśmy w temacie wszelakich pytań i ciekawostek, to po prostu muszę wspomnieć Wam o tej książce. Ponad 130 tys. sprzedanych egzemplarzy potwierdzi tylko mój zachwyt.

Dlaczego?
Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata
Catherine Ripley

Moje dziecko zadaje mnóstwo pytań. Mamo, a po co…? Mamo, jak to działa…? Mamo, a co to…? Itp. Pytaniom po prostu nie ma końca. Na razie całkiem nieźle sobie radzę i udaje mi się jakoś wybrnąć i udzielić satysfakcjonującej Olusia odpowiedzi. Jednak w pewnym momencie na pewno wymięknę i będę potrzebowała pomocy.
Na ratunek przyjdzie mi m.in. właśnie ta książka. Dlaczego? To skarbnica wiedzy i co najważniejsze udziela ona odpowiedzi na mnóstwo pytań rozpoczynających się od słowa „dlaczego?”. Nie są to pytania wymyślone przez autorkę. W pewnym momencie Catherine Ripley zaczęła zbierać pytania, które przysyłali do niej mali czytelnicy. Były one bardzo intrygujące, a ich ilość zaskakujące. Catherine wyruszyła więc do szkół i bibliotek, aby bezpośrednio rozmawiać z dziećmi i odkrywać kolejne frapujące ich pytania. To właśnie dzięki dzieciom i na ich potrzeby powstała ta książka.
Genialna pozycja, której po prostu nie może zabraknąć w dziecięcej biblioteczce!

Skąd się bierze…
to wszystko z czego korzystamy na co dzień
Anna Michalak / Maria Szart

Książka dedykowana jest dla dzieci od 6 lat. Jednak moim zdaniem już 4-latkowi wpadnie ona w oko na bardzo długo. Nie wiem jak Wasze dzieci ale mój 3,5-latek co i rusz zadaje mi coraz bardziej skomplikowane pytania: Jak działa pompa zanurzeniowa w zbiorniku z wodą? Skąd się wziął wiatrak i jak działa? Dlaczego w burzę nie można chować się pod drzewem? itp. Narazie daję sobie jeszcze radę z odpowiedziami, ale czasem muszę się dobrze nagłowić jak wytłumaczyć rozmaite rzeczy synkowi tak, aby je zrozumiał. Jednak coraz częściej łapię się na tym, że mam problemy z wytłumaczeniem mu niektórych kwestii.
Skąd się bierze… to książki, która rozbudza w dzieciach ciekawość świata i poszerza ich dotychczasową wiedzę. Dodatkowo jest ona doskonałym „pomocnikiem” dla rodziców w odpowiadaniu na trudne i niekończące się pytania dzieci. Warto też zaznaczyć, że ze względu na walory edukacyjne, merytoryczność i dokładność odpowiedzi jest ona również materiałem dydaktycznym dla nauczycieli, który sprawi, że lekcje i zajęcia będą jeszcze ciekawsze!

Było o przyrodzie i o sposobach na sprostanie ogromnej ciekawości dzieci. Teraz pora na odrobinę matematyki, informatyki, gramatyki i historii oraz ćwiczeń grafomotorycznych wspomagających naukę pisania.

Idol
Maria Skłodowska-Curie
Justyna Styszyńska

Uważam, że zgłębianie historii wybitnych postaci, które zapisały się bardzo mocno i wyraźnie w naszej historii jest nie tylko wartościowe pod kątem edukacyjnym ale również pasjonujące a nawet momentami wciągające bez reszty. Nie mogłam więc przejść obojętnie wobec pierwszej pozycji w serii książek zadaniowych „Idol” wyd. Widnokrąg. Poza informacjami na temat życia i działalności naukowej Marii Curie-Skłodowskiej dziecko dzięki tej książce pozna podstawowe zagadnienia z dziedziny fizyki i chemii. Nie będzie to jednak sucha encyklopedyczna wiedza ponieważ cała seria opiera się na zasadzie nauki poprzez zabawę. Znajdziecie tu więc masę zadań do wykonania w których reliazacji pomoże ogromny zestaw naklejek, plansze do uzupełniania, kolorowania i rysowania. Moim zdaniem takich serii powinno pojawiać się zdecydowanie więcej. Ta książka jest pierwszą z serii, w przygotowaniu znajduje się już kolejna dotycząca Fridy Kahlo.

Goliat
Tom Gauld

Przed wami nietypowa, bo komiksowa, wersja historii Goliata. Proste, stonowane i dość surowe ilustracje pomagają w pełni skupić się na tej wszystkim nam dobrze znanej historii. Nie spodziewajcie się jednak tradycyjnego rysu historii Goliata. Tom Glaud, angielski rysownik przedstawia ją w odmienny sposób. Moim zdaniem w tej formie może ona lepiej trafić do dzieci i młodzieży. Subtelna, z odrobiną żartu, goryczy ale oraz makabrycznym zakończeniem.

Szalona historia komputerów
Marcin Kozioł

Tak zakręconej książki o komputerach jeszcze nie widziałam. Mój mąż jest informatykiem a Oli już przejawia duże zainteresowanie wszelkimi odkryciami techniki, więc nic dziwnego, że kiedy tylko ją zobaczyłam to wiedziałam, że musi trafić do naszej domowej biblioteczki. Napisana lekko i z pomysłem. Zaskakuje, momentami szokuje i sprawia, że szeroko otwieramy usta ze zdziwienia.
Ciekawa pozycja nawet dla tych, których do tej pory nie interesowały tajniki komputerów. Pełna ciekawostek i intrygująca graficznie dzięki czemu sprawdzi się w bardzo szerokiej grupie wiekowej odbiorców. Moim zdaniem dla dzieci powyżej 6 lat, choć niektóre jej elementy może przyswoić już mniejsze dziecko.

Matematyczna pizza
Anna Ludwicka

Od dziecka uwielbiałam matematykę. Co roku startowałam w „Kangurze”. W moim szkolnym zeszycie z matematyki rozwiązywałam wszystkie zadania z podręcznika z wyprzedzeniem materiału prowadzonego obecnie na zajęciach. Byłam wiecznie głodna nowych informacji, wzorów i podchwytliwych zadań z gwiazdką. Szkoda, że w tamtych czasach nie było takich książek jak ta.
Matematyczna pizza mnie zaintrygowała. Jednak nie spodziewałam się aż tak dobrego wnętrza. Czy to możliwe żeby za pomocą nieszablonowego podejścia, rysunków, grafik i skrótów myślowych oraz skojarzeń pomóc dziecku zrozumieć drzewo binarne, punkty osobliwe, dywan matematyczny czy nieskończoność.

Jak się nie bać gramatyki?
Gramatycznych zasad kilka – by je poznać, starczy chwilka
Marcin Brykczyński
ilustracje Ola Krzanowska

W temacie książek edukacyjnych, ich pomysłowości, innowacyjności i pięknej oprawy graficznej zdecydowanie w czołówce znajduje się wydawnictwo Nasza Księgarnia. Ich publikacje związane z szeroko rozumianą nauką zawsze kupuję w ciemno i nigdy się nie zawiodłam. Tym razem skusiłam się na książkę dzięki której dziecko przyswoi podstawowe zasady gramatyczne. Pamiętam kiedy mi jako dziecku nauka polskiej gramatyki przysparzała wielu trudności. Z tą książką to co trudne staje się o wiele prostsze i przyjemniejsze. Zdecydowana perełka w tym zestawieniu, która zostanie w naszej rodzinie dla kolejnych pokoleń. Zakres materiału we wnętrzy tej książki: klasy I-IV szkoły podstawowej. Po prostu trzeba ją mieć!

123 poznajemy cyferki
ABC poznajemy literki

Dwie cienkie ale jakże potrzebne dzieciom książeczki, które bawią i uczą. Z nimi utrwalanie znajomości liter i cyfr będzie dużo przyjemniejsze. Dużo kolorowanek i po dwie linijki ćwiczeń usprawniających graficznych zapis znaków. Każda z książeczek zawiera dodatkowo mały zestaw naklejek. Fajne dla przedszkolaków.

Pierwsze cyferki
Pierwsze literki

Kolejna seria usprawniając naukę znajomości i pisania liter o raz cyfr. Przejrzysta i bardzo czytelna graficznie. Jak dla mnie ciekawsza niż poprzedniczka ale za to nie znajdziecie w niej naklejek, które tak bardzo kochają dzieci.

Moim zdaniem warto skusić się na obie serie, ponieważ wzajemnie się uzupełniają.