Planowanie oświetlenia do dziecięcego pokoju nie może i nie powinno być przypadkowe. W swoim pokoju dziecko spędza bardzo dużo czasu. Śpi, bawi się, uczy, odpoczywa. W dziecięcej przestrzeni można bez problemu wskazać konkretne sfery związane ze snem, zabawą na dywanie czy przy stoliku. W słoneczne dni korzystamy ze światła słonecznego, ale kiedy jest pochmurno przyda się kilka punktów świetlnych zamontowanych w odpowiednich miejscach.  Dbajmy o wzrok dzieci i dobrze przemyślmy oświetlenie w ich pokojach.

Nocna lampka przy łóżku

Oli uwielbia, kiedy czytamy mu książki na dobranoc. Ba! On nawet czasem próbuje je czytać sam! Choć to w sumie tylko zabawa, bo czytać na ten moment nie umie. Jednak opowiada historie, które widzi na obrazkach. Nie palimy już wtedy górnego światła, żeby mógł się już wyciszyć i szykować do snu. Korzystamy wtedy z małych punktów świetlnych: lampki zamontowanej na łóżeczkiem lub stojącej na szafce obok łóżka.

Dzięki temu jest dość jasno abyśmy mogli czytać i jednocześnie w pokoju panuje miły półmrok zachęcający do zasypiania. Uwaga! Może się zdarzyć, że w takiej miłej atmosferze zaśniecie szybciej niż dziecko.

Oświetlenie stolika do zabawy lub nauki

Oli swój pierwszy stolik z krzesełkami dostał już dość dawno i spędza przy nim naprawdę dużo czasu. Bawi się przy nim różnego rodzaju zabawkami, wykonujemy przy nim prace plastyczne czy układamy puzzle. Blat stołu musi więc być naprawdę dobrze oświetlony, aby dziecko nie mrużyło oczu i nie garbiło się próbując dostrzec na przykład szczegóły układanki.

Tu świetnie sprawdzą się stojące lampki dla dzieci. Ich wybór na rynku jest naprawdę ogromny i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Ja polecam te cięższe, które stabilnie będą stać na stoliku i po lekkim trąceniu przez dziecko nie będą spadały na podłogę.

Główne oświetlenie w pokoju dziecka

Centralny i najsilniejszy punkt świetlny to żyrandol lub płaska lampa na suficie. Musi mieć sporą moc, aby oświetlać całe pomieszczenie i pozwalać dziecku nie tylko na bezpieczne poruszanie się po pokoju wieczorem, w nocy czy w pochmurne dni, ale również komfortową zabawę rozmaitymi dziecięcymi gadżetami na podłodze czy dywanie.

Pamiętajcie, że nie zawsze trzeba się decydować na żyrandole klasyczne, które montujemy w pozostałych pomieszczeniach w domu. Zaszalejcie! Pozwólcie dziecku wziąć udział w tworzeniu jego pokoju i wspólnie wybierzcie oryginalne oświetlenie.

Zdjęcia pochodzą ze strony www.lampy.pl

Nietypowe oświetlenie do dziecięcego pokoju

Pewnie większość z Was myśli, że to już wszystko. Jest jednak jeszcze bardzo niepozorne oświetlenie, które może się okazać na wagę złota i uchronić dziecko przez nieszczęśliwym wypadkiem. O czym mowa? O małych lampkach, które zamontować można w kontakcie. Dają one delikatne światło, które pozwala bez problemu spać, pobierają mało prądu i co najważniejsze oświetlają dziecku drogę do łazienki lub pokoju rodziców. Koniec problemów z odnalezieniem drzwi czy potknięciem się na schodku.

Tego typu małe lamki są bardzo niepozorne i często nawet o nich nie myślimy planując oświetlenie domu i pokoju dziecka. Jednak warto rozważyć ich zakup ze względu na bezpieczeństwo dziecka szczególnie nocą.