Skóra noworodka jest narażona na wiele czynników, które mogą doprowadzić do jej podrażnienia. Nieprawidłowa pielęgnacja, przegrzewanie, sztuczne ubranka czy nawet zła dieta karmiącej mamy mogą sprawić, że na skórze maluszka pojawią się wysypka, zaczerwienienie i świąd. Jak dbać o delikatną skórę noworodka, by uchronić dziecko przed przykrymi dolegliwościami?

Kosmetyki dla skóry o szczególnych potrzebach

Dziecko po narodzinach ma kontakt z wieloma sztucznymi substancjami i zanieczyszczeniami, przed którymi było chronione w łonie matki. Delikatna skóra początkowo może reagować na nie podrażnieniami, nadmierną suchością, czy nawet pojawianiem się wysypki. Kosmetyki dla noworodków mogą ochronić maluszka przed wszystkimi przykrymi dolegliwościami. Z produktami do pielęgnacji ciała noworodków i niemowląt można zapoznać się na https://eapteka.pl/mama-i-dziecko, gdzie dostępne są również preparaty dla kobiet w ciąży i inne preparaty dla dzieci.

Pielęgnacja delikatnej skóry noworodka powinna opierać się na kąpielach z dodatkiem łagodnych płynów, a także na nawilżaniu naskórka po myciu. Dla skóry maluszka najbezpieczniejsze są środki myjące z grupy emolientów, które są odpowiednie również dla wcześniaków i dzieci cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Tego typu kosmetyki na niemowląt pozwalają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia naskórka. Pozwalają również złagodzić wszelkie podrażnienia, jakie mogą powstać na skutek kontaktu z jednorazowymi pieluszkami lub ubrankami ze zbyt szorstkich materiałów. Ponadto emolienty pomagają pielęgnować skórę noworodka, na której pojawiły się potówki, zadrapania lub inne niegroźne, lecz nieprzyjemne dla maluszka dolegliwości.

Gdy pielęgnacja nie wystarcza

Niektóre noworodki, zwłaszcza wcześniaki lub dzieci borykające się z różnymi chorobami, mają jeszcze delikatniejszą skórę niż reszta maluszków. W ich przypadku myjące preparaty dla dzieci powinno się stosować zgodnie z zaleceniami pediatry lub dermatologa. Może się zdarzyć, że lekarze zalecą, by wrażliwe dziecko kąpać jedynie raz na kilka dni lub by kąpiele były możliwe jak najkrótsze.

Rodzice powinni pamiętać, że skóra noworodka jest delikatna, jednak szybko adaptuje się do nowego środowiska – dzięki temu z każdym dniem jest coraz odporniejsza na różnego typu czynniki. Niemniej, stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji ciała niemowlęcia sprzyja prawidłowemu rozwojowi skóry i sprawia, że maluszek rzadziej boryka się z problemami skórnymi oraz alergiami w przyszłości.