Urządzanie małej, wąskiej kuchni to wyzwanie – potrzebny jest dobry pomysł na zagospodarowanie przestrzeni, aby ta nie wydawała się zagracona. Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym osiągniesz zamierzony cel, a kuchnia stanie się pomieszczeniem tętniącym rodzinnym życiem.

Po pierwsze – rozmieszczenie sprzętów

Aby kuchnia była funkcjonalna, muszą w niej znaleźć się zarówno meble, jak i sprzęty kuchenne. Rozwiązaniem, które nasuwa się wielu właścicielom wąskich kuchni, jest zabudowanie pomieszczenia od podłogi po sufit. W prawdzie w ten sposób można uzyskać przestrzeń do przechowywania np. kuchennych naczyń, ale efekt będzie odbiegać od oczekiwanego – kuchnia będzie wydawać się jeszcze mniejsza niż jest w rzeczywistości.

W przypadku wąskich i niewielkich kuchni obowiązuje prosta zasada – mniej znaczy więcej. To prosty sposób, aby uniknąć zagracenia urządzonego pomieszczenia. Jednocześnie warto kierować się zasadą ergonomii i stworzyć tzw. trójkąt roboczy. W praktyce sprowadza  się to do tego, że blat, na którym są przygotowywane posiłki, jest otoczony lodówką, szafkami z żywnością i zlewozmywakiem z jednej strony i sprzętem do pieczenia z drugiej.

Po drugie – układ kuchni

W przypadku wąskiej kuchni nie ma wiele możliwości, jeżeli chodzi o rozkład mebli i sprzętów. Przykładowo niemożliwa do zrealizowania jest koncepcja kuchni dwurzędowej, czyli rozmieszczenie urządzeń po dwóch stronach pomieszczenia. Zasadniczo pozostają dwie możliwości – kuchnia jednorzędowa i kuchnia w kształcie litery „L”.

Opcja pierwsza to najczęściej spotykane rozwiązanie. Ustawienie mebli i sprzętów w rzędzie nie sprawdza się jednak, gdy mowa o ergonomii pracy – w tym przypadku niemożliwe jest stworzenie trójkąta roboczego.

Alternatywą jest układ kuchni w kształcie litery „L”. To rozwiązanie rzadziej spotykane, ale dobrze przemyślane rozmieszczenie sprzętów pozwala zrealizować zarówno założenia ergonomii, jak i uniknąć efektu zagracenia kuchni.

Po trzecie – dostosowanie wysokości blatu i szafek do własnych potrzeb

Według specjalistów blat jednakowej wysokości w całej kuchni jest błędem. Inną pozycję przybieramy wówczas, gdy kroimy np. warzywa, inną, gdy mieszamy w garnkach. W wąskich kuchniach zróżnicowanie wysokości blatu jest niemożliwe. W takiej sytuacji warto jednak zadbać o to, aby nie był on za niski. Zalecana wysokość blatu wynosi 85 cm, ale jeżeli mieszkańcy są wyjątkowo wysocy, blat powinien być wyższy.

Uwagę warto zwrócić także na wysokość miejsca, w którym zamontowane zostaną kuchenne szafki. Dostęp do nich powinien być nieograniczony, bez konieczności używania np. stołka. Przy okazji warto rozważyć ukrycie części pochłaniacza umiejscowionego nad kuchenką właśnie w szafce.

Gdzie szukać inspiracji?

Urządzanie małej, wąskiej kuchni to prawdziwe wyzwanie. Warto zatem posiłkować się rozwiązaniami, które sprawdziły się w praktyce. W serwisie   http://www.urzadzone.pl/a/waska-kuchnia-w-ksztalcie-i-i-l-jak-zaprojektowac-i-urzadzic-20093.html znajdują się zarówno artykuły dotyczących urządzenia kuchni, jak i inspiracje – przykładowe koncepcje.

Czy wiesz, że do wąskiej kuchni warto wybrać jasne sprzęty i meble?

To sposób, aby optycznie powiększyć pomieszczenie. Jeżeli zależy Ci na funkcjonalnym urządzeniu kuchni, sprawdź, jak sprawdzają się różne rozwiązanie. Korzystając z inspiracji, stworzysz przestrzeń, w której zarówno Ty, jak i domownicy będziecie czuć się dobrze.