Relacje między nami, mamami, nie są wcale takie proste. Niejednokrotnie spotykam się z tym, że inne mamy uważają, że wszystko wiedzą lepiej. Nie rozmawiają, nie dzielą się doświadczeniem, a nakazują co i jak mam robić. Wszystko wiedzą lepiej ode mnie, na wszystko znają odpowiedź i co najgorsze krytykują na każdym kroku. Nie kupuj tego, bo to strata pieniędzy! Co ty jesz?! Nie rób tego! Ja Ci dobrze radzę…

Gdzie szukać rzetelnych informacji na temat ciąży i rozwoju dziecka? Skąd czerpać wiedzę związaną z byciem mamą? Możliwości jest naprawdę wiele. Jednak w obecnych czasach bardzo często korzystamy z rozwiązań dostępnych w sieci. Dziś kilka słów o tym co sprawdziło się w moim przypadku w ciąży i co mogę Wam polecić, czyli kilka słów o aplikacjach, newsletterach, klubach i poradnikach internetowych.

Zachodzisz w ciążę i po pierwszej fali euforii przychodzi moment, kiedy cała masa pytań zalewa Twój umysł. Czy sobie poradzę? Jak zadbać o siebie i dziecko? Jak przebiegać będzie moja ciąża? Co się zmieni? Dlaczego tak bardzo się boję, skoro dopiero co skakałam z radości? Te pytania zadaje sobie chyba każda z nas. Nic w tym dziwnego. W końcu każda z nas boi się, troszczy i chce jak najlepiej dla swojego dziecka już od chwili jego poczęcia. Ten wewnętrzny lęk towarzyszyć nam już będzie co dzień i pozostaje nam do tego przywyknąć i oswoić się z nową rzeczywistością.

Aplikacje dla kobiet w ciąży i mam

Aplikacje, które możemy zainstalować na telefonie to naprawdę świetne rozwiązanie. Telefon zazwyczaj mamy zawsze przy sobie, więc w każdej chwili możemy sprawdzić informację jaka nas interesuje, zrobić zdjęcie, zapisać notatki do zapamiętania itp. Co ważne nie za większość godnych polecenia aplikacji dostępnych na rynku nie trzeba nic płacić – są one dostępne w pełni darmowej formie. Przez całą ciążę korzystałam z trzech darmowych aplikacji, które ułatwiały mi życie i zaspokajały w pewnym stopniu mój głód wiedzy o ciąży i Maleństwie rozwijającym się pod moim sercem. Po porodzie nadal będę z nich korzystać. Część z nich to po prostu bazy wiedzy z informacjami i ciekawostkami odnośnie ciąży, rozwoju dziecka itp. Inne pomagają zadbać o zbilansowaną dietę, mobilizują do aktywności fizycznej czy też pozwalają na kolekcjonowanie wspomnień za pomocą zdjęć. Naprawdę warto korzystać z takich mobilnych ułatwień.

Newslettery i kluby dla kobiet w ciąży i mam

Jest ich w sieci sporo, ale nie każdy zasługuje na uwagę. Dziś opowiem Wam o jednym z nich – klubie Enfamama. Jest to bardzo rozbudowana, ale jednocześnie przejrzysta, platforma dla mam i kobiet w ciąży. Z klubem Enfamama dowiesz się jak intensywnie rośnie i zmienia się Twoje dziecko jeszcze przed przyjściem na świat oraz będziesz śledzić zdobywanie przez nie kroków milowych po narodzinach.

Dołączenie do klubu i rejestracja są całkowicie bezpłatne. Jeśli chcesz zarejestrować się do klubu Enfamama już teraz – kliknij w ten link: http://www.enfamil.pl/pl/user/register, który przeniesie Cię bezpośrednio do Formularza rejestracyjnego Klubu.

Co dla niektórych z Was będzie nie lada gratką, klub Enfamama, to nie tylko informacje na temat rozwoju Maluszka, dopasowane do aktualnego wieku dziecka lub etapu ciąży, podanego przy rejestracji. Klub Enfamama to również atrakcyjne bonusy i akcje promocyjne dla Klubowiczów. Klub jest aktywnością ciągłą, nieograniczoną w czasie, więc nie obawiaj się, że akcja może się niedługo zakończyć.

Wygraj sesję ciążową z profesjonalnym fotografem!

Jako ciekawostkę zdradzę Wam, że już w kwietniu będziecie mogły wziąć udział w konkursie dedykowanym dla Klubowiczek Enfamama – http://www.mjakmama24.pl/rodzice/macierzynstwo/m-jak-mama-i-enfamama-zapraszaja-na-casting,566_9713.html. Co to będzie za konkurs, jak długo będzie trwał i co można będzie wygrać? – już opowiadam:

  • Czas trwania rekrutacji: 1-30.04
  • Zasady: konkurs przeznaczony dla kobiet w ciąży / warunki: zapis do Klubu (chyba że już mama jest klubowiczką), wypełnienie formularza na LP mjakmama (w tym odpowiedź na pytanie: jak dbasz o siebie i maluszka w okresie ciąży)
  • Do wygrania:

✓ Sesja zdjęciowa na okładkę Mjakmama + upominek rzeczowy (1 osoba) – publikacja grudzień
✓ Sesja zdjęciowa w magazynie Mjakmama + wywiad w magazynie + upominek rzeczowy (2 osoby) – publikacja październik, listopad
✓ Upominki rzeczowe (20 osób)

Ciążowa sesja zdjęciowa to niezapomniane przeżycie i niezwykła pamiątka z okresu ciąży. Profesjonalny fotograf uchwyci na zdjęciach Wasze emocje, uczucia i piękno, którymi kobiety w ciąży wręcz promieniują. Naprawdę warto powalczyć o taką nagrodę! W tej ciąży nie dopisała nam pogoda i nie zdecydowaliśmy się na fotograficzną sesję ciążową, ale z Olusiem było inaczej. Zobaczcie!

Poradniki dla kobiet w ciąży i mam

Nie zdziwię Was stwierdzeniem, że dla mnie nic nie zastąpi książkowych poradników dla kobiet w ciąży jak i dla mam Maluszków. Sama mam ich kilka i kiedyś na pewno Wam o nich wspomnę. Jednak świetnym ich uzupełnieniem są poradniki i artykuły eksperckie jakie można znaleźć w sieci. Podczas karmienia czy usypiania dziecka warto wykorzystać chwilę, sięgnąć po telefon i dowiedzieć się kilku ciekawostek. Wiedzy nigdy za dużo!

Pamiętajcie jednak, że każde dziecko i każda mama to inna bajka. Nie bierzcie sobie rad, które czytacie czy słyszycie za pewnik. To co sprawdziło się w przypadku innego dziecka lub innej mamy wcale nie musi sprawdzić się u Was i odwrotnie. Wsłuchujcie się w potrzeby swojego dziecka, obserwujcie je i dostosowujcie swoje pomysły i plany do jego potrzeb. To samo tyczy się Was! To, że inne mamy karmią piersią nie znaczy, że i Wy będziecie. To, że inne dzieci siadają przed skończeniem 6 miesięcy nie znaczy, że i Wasze będzie. To działa też w drugą stronę.

Jedną umiejętność dziecko zdobędzie szybciej inną wolniej. Na wszystko przyjdzie czas. Nie zadręczajcie się i nie dajcie sobie wmówić, że jesteście złymi mamami, że robicie wszystko nie tak. Cieszcie się macierzyństwem a tych domorosłych ekspertów, którzy chcieliby za Was przeżyć wasze macierzyństwo po prostu unikajcie. Powiało trochę grozą, ale wierzę, że nie spotkacie zbyt wielu „mądrzejszych” od Was.