Po porodzie ciało kobiety powoli wraca do stanu sprzed ciąży. Zmienia się poziom hormonów płciowych, w piersiach pojawia się pokarm, a dodatkowe kilogramy powoli znikają. Niektóre dolegliwości są jednak dla świeżo upieczonych mam niepokojące i wstydliwe. Jedynym z nich jest nadmierne pocenie się całego ciała.

Pocenie się to naturalna dolegliwość po ciąży

W większości przypadków nadmierne pocenie się w okresie połogu i nieco po jego zakończeniu jest naturalną dolegliwością, która nie wiąże się z żadną chorobą. Jeśli jednak pocenie jest wyjątkowo nasilone lub towarzyszą mu inne objawy, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem. Odpowiednie badania i wywiad lekarski pozwolą wykluczyć różne schorzenia lub zastosować niezbędne leki. W przypadku, gdy kobieta jest zdrowa, pocenie się po porodzie można kontrolować za pomocą antyperspirantów i dezodorantów.

Skąd ten pot?

Potliwość po porodzie wynika głównie z usuwania płynów zgromadzonych w organizmie w czasie ciąży. Organizm może się ich pozbyć jedynie wraz z moczem lub potem, stąd niektóre panie po urodzeniu dziecka budzą się mokre od potu nawet kilka razy w ciągu jednej nocy. Na nadmierną potliwość może wpływać również nierównowaga hormonalna, a także stres towarzyszący urodzeniu pierwszego dziecka i trudnościom związanym z opieką nad noworodkiem. Część kobiet po porodzie zmaga się z nadmiernym poceniem z powodu nadmiernego tycia w ciąży – gdy kilogramy zaczną znikać, pocenie unormuje się.

Pocenie można zmniejszyć

Aby zmniejszyć dokuczliwość pocenia się po ciąży można sięgnąć po antyperspiranty damskie. Zawarte w nich składniki hamują aktywność gruczołów potowych, co sprawia, że skóra pod pachami pozostaje sucha lub poci się znacznie mniej. W przypadku nasilonego pocenia się innych części ciała można sięgać po antyperspiranty do stóp, dłoni czy nawet twarzy. Produkty tego typu są dostępne między innymi na https://kontigo.com.pl/cialo/pielegnacja-ciala/dezodoranty-damskie.html.

Jeżeli pocenie się jest uogólnione i obejmuje całe ciało, panie mogą sięgnąć po dezodoranty damskie. Preparaty te nie hamują pocenia, jednak niwelują przykry zapach potu, przez co mama po porodzie czuje się świeżo przez cały dzień. W pierwszych dniach i tygodniach od urodzenia dziecka można sięgać po dezodoranty bezzapachowe. Dzięki nim noworodek będzie czuł znajomy zapach ciała mamy, co ułatwi jego karmienie piersią, usypianie i uspokajanie w przypadku wystąpienia kolki lub innych problemów z brzuszkiem.