Przed dylematem w jaki sposób i w jakich środkach prać ubrania małych dzieci stoi każda mama. Dobór odpowiednich detergentów jest bardzo istotny ze względu na delikatną skórę noworodków, niemowląt i małych dzieci. Kwestia doboru środków do prania staje się jeszcze bardziej istotna w momencie, kiedy mamy w domu małego alergika czy dziecko borykające się z AZS. O czym warto wiedzieć wybierając proszek do prania? Czy płyn do płukania jest potrzebny? Jak pozbyć się uciążliwych plan? Postaram się dziś udzielić wyczerpującej odpowiedzi na te pytania.

co wybrać do prania

Praktycznie pytania i odpowiedzi dotyczące prania dziecięcych ubrań

Czy ubrania dzieci należy prać w innych środkach niż ubrania dorosłych?

Zaleca się stosowanie delikatnych hipoalergicznych detergentów do prania dziecięcych ubrań, szczególnie w pierwszym roku/dwóch ich życia. Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna. Szczególnie skóra niemowląt jest początkowa mniej odporna m.in. na kontakt ze środkami chemicznymi, które stosowane są w produktach do prania. Łatwo o jej uszkodzenie i co za tym idzie dyskomfort a nawet ból dla dziecka.

Nic więc dziwnego, że na rynku środków czystości dostępnych jest naprawdę dużo środków do prania ubrań dla dzieci. Proszki, płyny czy kapsułki do prania – na tym nie koniec. Dostępną mamy gamę produktów do odplamiania ubrań i alternatywne produkty ekologiczne. Jest w czym wybierać. Niżej znajdziecie wskazówki, które pomogą wam świadomie wybierać produkty do prania ubrań dla dzieci. Nic przecież nie jest ważniejsze dla nas rodziców jak dobro, komfort i bezpieczeństwo naszych dzieci.

Instytut Matki i Dziecka zaleca pranie ubrań dzieci oddzielnie w specjalnych środkach przeznaczonych dla niemowlaków do ukończenia przez nie roku.

Zalecenie Instytutu Matki i Dziecka ma charakter profilaktyczny. Należy obserwować skórę dziecka i w razie wystąpienia reakcji alergicznej udać się do odpowiedniego lekarza specjalisty. Pamiętajcie, że źródłem zmian skórnych mogą być naprawdę rozmaite czynniki.
Uwaga, w przypadku dzieci, które mają AZS zaleca się podwyższoną ostrożność w stosowaniu i doborze produktów do prania ubrań do ukończenia 3 roku życia.

 

Płyn/żel do prania lepszy niż proszek? A może najlepszą są kapsułki?

Korzystałam z rozmaitych środków do prania i do tej pory nie wybrałam tego jednego jedynego. Płyn/żel, proszek czy też kapsułki do prania to moim zdaniem kwestia wyboru.

Owszem mówi się, że proszek gorzej wypłukuje się z ubrań niż płyn lub żel, a kapsułki są najwygodniejsze. Jednak w przypadku proszku do prania „winowajcą” jest nasza nadgorliwość i sypanie większej ilości proszku niż zaleca producent, ponieważ wierzymy, że pranie będzie lepiej wyprane. Płyn i żel są praktyczne, choć mam wrażenie, że ze wszystkich trzech możliwości najsłabiej radzą sobie z wywabianiem plam. Z kapsułkami jest tylko jeden problem. Sporadycznie zdarza się, że w praniu pozostanie nierozpuszczona część otoczki kapsułki.

Uważam, że najlepiej jest spróbować każdego rozwiązania i wybrać te, które dla nas będzie najbardziej komfortowe.

Dozowanie do pralki większej ilości proszku niż zaleca producent nie sprawi, że pranie będzie bardziej czyste.

proszek hipoalergiczny proszek do prania dla dzieci Jelp wyprawka

Czy najwyższa temperatura jest najlepsza?

Często łapiemy się na myśleniu: więcej znaczy lepiej. W wielu przypadkach jest ono niewłaściwe. Dziecięce ubrania, pościele lub zabawki są wykonane z rozmaitych materiałów i nie każdy z nich możemy wyprać w pralce na programie z grzaniem wody do temp. 95 stopni.

Zdecydowaną większość tekstyliów dziecięcych można prać w temp. 60 stopni, dużą część stanowią również tkaniny delikatne, które należy prać w maksimum 40 stopniach. Przekroczenie zalecanych przez producentów wskazówek odnośnie temperatury prania może doprowadzić w bardzo prosty sposób do zniszczenia danej rzeczy.

Co istotne, ubrania do prania należy sortować na ciemne, jasne i białe. Unikniemy w ten sposób zafarbowania ubrań. Ja od długiego czasu stosuję do prania chusteczki pochłaniające kolory dostępne w większości marketów lub drogerii.

Jak poradzić sobie z uporczywymi plamami?

Nie każdą plamę i zabrudzenie uda się usunąć podczas standardowego prania. Wie o tym każda mama. Staramy się jak najszybciej zapierać większe zabrudzenia. Jednak nie zawsze daje to pożądany efekt.

Maści, kremy i inne kosmetyki stosowane przy AZS pozostawiają na ubrania trudne do usunięcia tłuste plamy. Aby je rozpuścić wypierz ubranka w silnym detergencie lub np. w płynie do mycia naczyń. Następnie upierz je w środku dedykowanym dzieciom z alergią lub ASZ.

hipoalergiczny odplamiaczwyprawka Jelp wyprawka Jelp

Czy płyn do płukania to dobry pomysł?

Ogólnie odradza się stosowanie płynów do płukania tkanin, ponieważ ich pozostałości mogą pozostawać na ubrania i wywoływać podrażnienie skóry. Rozwiązaniem jest kilkukrotne płukanie ubrań po ich upraniu lub przeprowadzenie prostego testu. Wyprane ubrania należy zostawić na noc w wodzie i rano ocenić stopień czystości wody. Jeśli woda jest czysta to możemy być spokojni, ubrania zostały dobrze wypłukane i płyn do płukania tkanin w nich nie pozostał.

Jeśli chcesz skorzystać z płynu do płukania, ale masz wątpliwości czy wystarczająco dobrze ubrania zostaną wypłukane na podstawowym programie – wybierz program do prania dziecięcych ubranek ze zwiększoną liczbą płukań lub nastaw dodatkowe płukanie prania (w pralkach starszego typu).

wyprawka Jelp płyn zmiękczający dla dzieci

W czym prać ubrania dziecka alergika? Jakie produkty wybrać?

Od razu zaznaczę, że delikatne produkty do prania zaleca się do stosowania dla wszystkich dzieci. Mali alergicy są po prostu jeszcze bardziej wymagający, zaś dzieci borykające się z ASZ to już grupa bardzo wysokiego ryzyka wystąpienia problemów skórnych. Dbając o dobro dziecka warto zwrócić uwagę na:

  1. Certyfikaty i atesty – najbardziej cenioną instytucją wydającą opinie na temat produktów do prania dla dzieci i niemowląt jest Instytut Matki i Dziecka. Szukaj więc na opakowaniu specjalnego oznaczenia informującego o pozytywnej opinii na temat produktu, np. Jelp.
  2. Enzymy – co prawda rozkładają trudne do usunięcia plamy, ale niosą też ze sobą możliwość wywołania podrażnienia dróg oddechowych i wystąpienia alergii.
  3. Wybielacze, rozjaśniacze chemiczne, sztuczne barwniki itp. – silne substancje chemiczne, które mogą wywołać podrażnienia skóry.
  4. Kompozycje zapachowe – zazwyczaj na końcu listy składników, zaleca się ich unikanie, ponieważ mogą działać bardzo drażniąco. Warto szukać produktów z naturalnymi olejkami eterycznymi.

wyprawka Jelpcertyfikaty hipoalergiczna

Pamiętaj, pierz również nowe ubrania. Z pozoru są czyste i świeże a jednak mogą się na nich znajdować rozmaite drobnoustroje. Nowe nie znaczy czyste.

Przedstawione we wpisie produkty znam nie od dziś i stosuje je wiele moich znajomych. Skutecznie piorą one dziecięce ubrania, pościel, zabawki itp. Dzięki takim elementom składowym jak: mogą nawet wpływać na zmniejszenie podrażnień i skutecznie wspomagają codzienną pielęgnację skóry atopowej.

Obecnie marka Jelp wprowadziła do swojej oferty wyprawkowe zestawy produktów, które kompleksowo przygotowują przyszłych rodziców do prania ubranek dla dzieci. Decydując się na wyprawkę Jelp możecie zaoszczędzić nawet do 30% cen poszczególnych produktów.
Wyprawki JELP możecie kupić w oficjalnym sklepie marki sklep.jelp.pl

wyprawka do prania Jelp