Misia i jej mali pacjenci: Niespodziewani pacjenci oraz Weterynarz z Lipowej Kliniki. Nie spotkałam jeszcze dziecka, które szerokim łukiem omijałoby wszelkie zwierzęta. Wręcz przeciwnie, dzieci kochają wszystkie zwierzaki. Mój synek szeroko uśmiecha i ogromnie cieszy nawet na widok pająka, robaka czy mrówki. Próbuje z nimi rozmawiać. Przedstawia się i chwali ich wygląd. Jeśli twoje dziecko również uwielbia rozmaite zwierzaki, to jest to dla niego seria wręcz idealna.

Ostatnio spotkaliśmy wielkiego pająka, a Oli na to: „Cześć jestem Loluś, a ty? (chwila ciszy) Jakie ty masz piękne oczy! I pełen zachwytu wzdychając przyglądał się wielkiemu włochatemu pająkowi. Żebyście widzieli to zdziwienie w oczach moich i mojego męża, na widok tej wielkiej miłości do pająka. Oli jednak był niewzruszony i zafascynowany. Podobnie wszelkie zwierzęta traktuje, główna bohaterka tej książkowej serii – Misia i jej mali pacjenci.

Misia to sympatyczna i zawsze uśmiechnięta siedmioletnia dziewczynka, która wraz z mamą i pieskiem Popikiem mieszka w niewielkim miasteczku. Dziadek Misi, który mieszka niedaleko jest weterynarzem. To od niego Misia nauczyła się udzielania pierwszej pomocy zwierzętom i rozwiązywania ich kłopotów zdrowotnych. Jednak Misia nie rozumiałaby zwierząt aż tak dobrze, gdyby nie fakt, że Misia zna języki zwierząt i może z nimi swobodnie rozmawiać.

Nadawanie zwierzętom cech ludzkich to częsty zabieg w książkach dla dzieci. Mi osobiście to nie przeszkadza, a mojemu synkowi wręcz bardzo podoba. Zawsze książki, w których pojawiają się zwierzęta mają w naszym domu priorytet, no może czasem ważniejsze są te pozycje, w których występują ulubieni bohaterowie z bajek.

Twarda oprawa i gruby śliski wysokiej jakości papier pozwalają, na samodzielne oglądanie i „czytanie” książki przez małe dzieci. Szata graficzna, bardzo delikatna, stonowana i realistyczna urzeknie nie tylko małych czytelników, ale i rodziców. Ja jestem wręcz zachwycona ilustracjami autorstwa Agnieszki Filipowskiej – są cudowne!

Każdy tom z serii Misia i jej mali pacjenci: Niespodziewani pacjenci oraz Weterynarz z Lipowej Kliniki to trzy opowiadania. W każdym z nich Misia pomaga innemu zwierzątku uporać się z jego problemami. Poza historiami pacjentów z Lipowej Kliniki opowiadania te pokazują też w podtekście ważne wzorce zachowań. Misia wie, że nie należy się spóźniać i wracać późno do domu. Potrafi również zwrócić się o pomoc do dziadka i poprosić go o pomoc, kiedy jakiś problem ją przerasta. Każde opowiadanie zawiera taki wychowawczy smaczek.

Podsumowując – pięknie wydana, lekka lektura z ukrytym morałem i wzorcami zachowań do naśladowania. Seria książeczek dla dzieci, obok której trudno przejść obojętnie.

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Stron: 48
Okładka: twarda
Cena rynkowa: 19,99 zł
Cena w aros.pl: 12,99 zł
Moja ocena: 10/10