Witaminy dla ciężarnych to temat często poruszany podczas wizyt u ginekologa oraz w rozmowach między przyszłymi i obecnymi mamami. Czy witaminy dla kobiet w ciąży są potrzebne każdej mamie? W jaki sposób je wybierać? Czy witaminy powinno się przyjmować również po porodzie podczas karmienia piersią?

Pamiętam moją pierwszą wizytę u ginekologa zaraz po tym, kiedy wynik badania beta hcg potwierdził, że jestem po raz pierwszy w ciąży. Miałam wiele pytań, jeszcze więcej wątpliwości i ogarniało mnie przeogromne szczęście. To było coś niesamowitego!

Pierwsza wizyta u ginekologa – witaminy w ciąży

Po wstępnych badaniach, liście zaleceń, skierowaniu na badania krwi i ustaleniu terminu kolejnej wizyty przyszła pora na zadawanie pytań. Na szczęście mój ginekolog jest cierpliwy, wyrozumiały i odpowiada nawet na dziwne, śmieszne lub pozornie oczywiste pytania. Jednym z nich było moje pytanie o witaminy. Czy będąc w ciąży powinnam przyjmować dodatkowo witaminy? Czy zwracanie uwagi na odpowiednią dietę nie wystarczy? Jakie witaminy wybrać? Czy przyjmować takie same witaminy przez cały okres bycia w ciąży? Wiem, zadaję bardzo dużo pytań. Jednak „Kto pyta nie błądzi”.

Witaminy dla ciężarnych – czy to ma sens?

Wiem, teoretycznie dobrze zbilansowana dieta powinna dostarczać nam wystarczająco dużo witamin i minerałów. Czy jednak każda z nas ma na tyle dużą wiedzę, aby samodzielnie zaplanować każdy posiłek w sposób idealny? Czy każdy ma możliwość korzystania z opieki i rad dietetyka? To mało prawdopodobne.

Będąc w ciąży potrzebujemy jeszcze więcej witamin i minerałów, w końcu jemy już nie tylko dla siebie ale dla nas i dla maleństwa, które w nas rośnie. Witaminy dla ciężarnych to swojego rodzaju „zabezpieczenie”, jeśli nie jesteśmy w 100% pewne, że dostarczamy nam wystarczającej ilości witamin i minerałów. Sama podczas obu ciąż przyjmowałam zestawy witamin i minerałów dla zdrowia mojego i moich dzieci. Witaminom dla ciężarnych mówię więc zdecydowane – TAK!

Jakie witaminy dla ciężarnych wybrać?

Nie jestem farmaceutą ani lekarzem. Nie będę więc przedstawiać wam tutaj Rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących (które możecie przeczytać tutaj). Wspomnę jedynie, że zgodnie z jej treścią najważniejszymi składnikami zestawów minerałów i witamin dla ciężarnych są:

  • kwas foliowy,
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe,
  • żelazo,
  • jod,
  • witamina D3.

Co ciekawe witaminy dla ciężarnych powinny zawierać szczególnie kwas foliowy, jod i witaminę D3, zaś żelazo, DHA i magnez to swojego rodzaju dodatki, przeznaczone głównie dla osób, które niezbyt dobrze się odżywiają.

Jeśli chciałybyście wiedzieć coś więcej, poznać dokładne zapotrzebowania na witaminy i minerały w ciąży czy poznać porównanie składu najchętniej wybieranych witamin dla ciężarnych to koniecznie zajrzyjcie do Pana Tabletki – farmaceuty, który w bardzo przystępny i rzetelny sposób pisze o wszelkiego rodzaju tabletkach. Zdradzę wam tylko, że jednym z polecanych przez niego zestawów witamin dla ciężarnych jest Doppelherz aktiv Mama.

Mam nadzieję, że rozwiałam wasze wątpliwości i wiecie już, że witaminy dla ciężarnych nie są złe, a wręcz mają bardzo pozytywny wpływ zarówno na przyszłą mamę jak i na jej maleństwo. Dbajcie o siebie i bądźcie świadome tego co dzieje się w waszym organizmie. Zdrowia!